Strona domowa » Turystyka » Wyspa Bornholm na wakacje po sezonie

Wyspa Bornholm na wakacje po sezonie

Niekończące się plaże, lasy, wydmy, malutkie miasteczka i wioski rybackie, wrzosowiska, jeziora, wąwozy i bagna, kamieniste plaże , wapienne i piaskowcowe zagrody. Wszędzie można znaleźć ślady historii, w szczególności jedyne w swoim rodzaju rotundowe kościoły obronne. Spotkamy tam również nie tylko roślinność północy ale także zobaczymy dojrzewające figi, morwy oraz winorośl.

Wyspa Bornholm różni się od reszty Danii. Można poczuć to stawiając stopę na tej skalistej ziemi. Można cieszyć się słońcem – jest go tu więcej niż gdzie indziej w Danii. Można wypoczywać na klifowym wybrzeżu ze wspaniałym widokiem największych ruin zamku Hammershus lub pojechać rowerem przez Almindingen. Bornholm to piaszczyste plaże, klify i lasy.

Bornholm zdobył już stałe miejsce wśród wakacyjnych wojaży Polaków. Wprawdzie turyści odwiedzają wyspę głównie w lipcu i sierpniu, jednak rośnie grupa turystów zainteresowanych pobytem poza sezonem, gdy Bornholm nabiera szczególnego, nieco nostalgicznego uroku. Dodatkowym atutem posezonowego wypadu na Majorkę Północy są znacznie niższe koszty pobytu, spokój i… ciekawe wydarzenia, których zwłaszcza wczesną jesienią tu nie brakuje.

Warto pomyśleć o jesiennym wypadzie rowerowym na Bornholm. Kto był na wyspie w szczycie sezonu, który przypada tu na lipiec, doceni swobodę poruszania się po niemal pustych drogach rowerowych (cykelvej). Ponieważ na bornholmską sieć składa się ponad 230 km tego typu szlaków, satysfakcja z odkrywania uroków wyspy z perspektywy rowerowego siodełka jest gwarantowana. Dodatkową atrakcję stanowi możliwość obfitego zbioru grzybów, z uwagi na zupełny brak zainteresowania tymi darami lasu ze strony tubylców. Wprawdzie popularne wśród rowerzystów kempingi działają w większości do połowy września (niektóre do początku października), nie ma kłopotu ze znalezieniem noclegów w rozsądnych cenach.

Przełom lata i jesieni to okres, w którym sporo dzieje się w miejscowej kulturze. Przykładem stałej imprezy jest wrześniowy Bornholms Kulturuge, czyli Bornholmski Tydzień Kultury. W wielu miejscach na wyspie można wówczas wziąć udział w koncertach, spektaklach teatralnych, projekcjach filmowych, prezentacjach sztuki i rękodzieła, różnego typu tematycznych warsztatach.  Przez całą jesień i zimę czynna jest większość z muzeów, które są bez wątpienia warte odwiedzin.

Nie można także pominąć kulinarnego aspektu posezonowego pobytu na Bornholmie. Głównym magnesem są rzecz jasna słynne bornholmskie wędzarnie, w których można skosztować nie mniej znane bornholmery – wędzone śledzie jadane w różnych kombinacjach. Inną i jakże oryginalną w tej części Europy atrakcją może być wizyta w… winnicy, dostępnej dla turystów do początku października. Warto tu zajrzeć, aby nie tylko wziąć udział w degustacji bornholmskiego wina, ale i przyjrzeć się całemu procesowi produkcji. Jeśli zaś uda się umówić z właścicielem winnicy, można wziąć udział w winobraniu zakończonemu wesołą biesiadą, które ma miejsce w połowie października.

Promy na Bornholm z Kołobrzegu – KZP Kołobrzeska Żegluga Pasażerska

Statek Jantar przez cały rok prowadzi pasażerską żeglugę międzynarodową pomiędzy polskim portem Kołobrzeg i duńskim portem Nexo na wyspie Bornholm. Statek zabiera 288 pasażerów, rowery i motocykle. Statek nie zabiera samochodów. Do dyspozycji podróżujących są trzy pokłady z ulokowaną kawiarnią, dyskoteką oraz restauracją – obiekty te pełnią jednocześnie rolę salonów pasażerskich.

Promy na Bornholm ze Świnoujścia via Ystad/Szwecja – Unity Line i Polferries

Promy zabierają pasażerów pieszych, rowery, motocykle, samochody osobowe i ciężarowe. Na promach – sklepy, kawiarnia, restauracja, bar, tarasy widokowe.

FOT. VISITDENMARK