Strona domowa » Gospodarka » Wielki kompleks biurowy powstanie w Lublinie

Wielki kompleks biurowy powstanie w Lublinie

Takiej inwestycji we wschodniej Polsce jeszcze nie było – już wkrótce lubelski rynek branży biurowo – usługowej powiększy się o kolejnych 80 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni. Stanie się tak za sprawą gigantycznego kompleksu biurowo – usługowo – mieszkaniowego, którego budowa ma się rozpocząć w marcu. Za inwestycją, która w ciągu kilku lat znacznie zwiększy potencjał inwestycyjny miasta stoi lubelski deweloper Grupa Centrum Zana.

To największa tego typu inwestycja w regionie i na terenie całej wschodniej Polski. Na 5-hektarowej działce po dawnej zajezdni MPK ma powstać łącznie kilkanaście budynków z przeznaczeniem na biura, punkty handlowe i mieszkania, o łącznej powierzchni 100 tys. m kw. Obecnie lubelski rynek nowoczesnej powierzchni biurowej wynosi ok. 150 tys. m kw., dając Lublinowi ósmą pozycję w Polsce pod względem podaży oraz stanowiąc największe zagłębie nowoczesnych biur we wschodniej Polsce. Za sprawą nowej inwestycji rynek lubelski stanie się jeszcze bardziej konkurencyjnym względem np. Łodzi, Katowic czy Bydgoszczy, a pod względem dostępności powierzchni biurowej znacznie wyprzedzi np. Szczecin.

– Ta inwestycja wzmacnia potencjał Lublina na drodze do stania się zapleczem biznesowym Polski wschodniej – powiedział Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – Zgodnie ze średnim przelicznikiem, na 1 tys. m kw. pracuje ok. 100 osób, co oznacza, że na terenie nowego kompleksu na Helenowie do 2020 r. zatrudnienie może znaleźć 8-10 tysięcy osób. Takie nowoczesne powierzchnie biurowe dają możliwość rozwoju już istniejących przedsiębiorstw, a z uwagi na atrakcyjne ceny najmu przyciągają także nowe firmy, w tym zagraniczne. Dokładamy starań, aby takich inwestycji było w naszym mieście coraz więcej.

Projekt czterech wiodących budynków, które w pierwszej kolejności powstaną w nowej śródmiejskiej strefie biurowo-usługowej, jest już gotowy. Grupa Centrum Zana czeka obecnie na pozwolenia na budowę. Zgodnie z planem budowa kompleksu ma ruszyć w marcu.

U zbiegu al. Kraśnickiej i ul. Nałęczowskiej powstaną dwa biurowce po 14 kondygnacji każdy (18 i 20 tys. m kw. powierzchni biurowo-usługowej), jeden mniejszy biurowiec z sześcioma kondygnacjami i siedmiokondygnacyjny budynek mieszkalny (po 12 tys. m kw. każdy). Pierwsze pomieszczenia zostaną przekazane użytkownikom pod koniec 2016 roku. Cały kompleks uzupełni sześciokondygnacyjna zabudowa biurowa wzdłuż alei Kraśnickiej – ma ona powstać w ciągu kolejnych 5 lat. Szacunkowa wartość rynkowa czterech nieruchomości, które powstaną w ramach pierwszego etapu, przekroczy 360 mln złotych.

– Rynek powierzchni biurowych koncentruje się i oczekuje bardzo wysokich standardów technicznych przy bardzo niskich kosztach najmu i użytkowania – mówi Grzegorz Turski, wiceprezes Centrum Zana. – Obecnie w Polsce i w Europie odchodzi się od niewielkich, drogich w realizacji, butikowych projektów. Jedynie duże, bardzo dobrze skomunikowane kompleksy są w stanie spełnić oczekiwania co do ceny najmu i standardu technicznego firm z rozrastającego się sektora BPO. Przykładem niech będzie gdański Oliwia Business Centre, czy przez nas zrealizowany i wypełniony Gray Office Park przy ul. Zana.

Aktualnie w Lublinie jest duży popyt na powierzchnie biurowe o wysokim standardzie technicznym, które gwarantują takim firmom możliwości wieloletniego rozwoju powierzchniowego w ramach jednego kompleksu, bez kosztownych relokacji.

– Za sprawą naszej inwestycji, dostępności wykształconej  kadry i konkurencyjnych kosztów pracy, Lublin ma szansę  wzmocnić swoją pozycję ośrodka usług dla biznesu w gronie takich miast, jak Łódź, Szczecin, Trójmiasto czy aglomeracja śląska – mówi Grzegorz Turski. – To obecnie grupa pierwszego wyboru dla inwestorów z sektora usług finansowych, IT czy outsourcingowych.

Budowa kompleksu na terenie byłej zajezdni miejskiego przewoźnika to dobra wiadomość dla całego regionu. Tylko podczas budowy, przez siedem lat, stale pracować tu będzie ok. 300-400 osób. Centrum Zana zamierza współpracować ze swoimi stałymi podwykonawcami – będzie to niemal 30 firm z Lublina i regionu. Szacuje się, że w gotowym kompleksie pracować będzie 8-10 tys. osób.

Autorami projektu kompleksu również są architekci z lubelskich pracowni – Marek Bajun i Dariusz Korzeniewski. Kompleks będzie bardzo nowoczesny i energooszczędny. Dominować będzie szkło, a także aluminium i naturalny kamień. Zastosowane rozwiązania architektoniczne i materiały, np. trójwarstwowe szyby, zagwarantują mniejsze zużycie energii, potrzebnej do ogrzania budynków w zimie i niższe koszty klimatyzacji latem. Inwestorowi zależy przede wszystkim na tym, by powierzchnie biurowe były tanie w utrzymaniu i konkurencyjne cenowo.

Centralną częścią kompleksu będzie plac z dużą ilością zieleni. W czterech budynkach mieszkalnych ma powstać blisko 300 mieszkań o zróżnicowanej powierzchni (od 36 do 108 m kw.) W pierwszym etapie na terenie kompleksu powstanie ok. 500 podziemnych miejsc parkingowych. Kompleks powstanie w miejscu, które jest bardzo dobrze skomunikowane z lotniskiem, dworcem PKP i wszystkimi dzielnicami miasta – przy  drodze krajowej nr 19, z największym w skali Lublina skoncentrowaniem linii autobusowych i trolejbusowych. Data oddania pierwszych budynków do użytku zbiegnie się również z terminem oddania dwóch, nowych zjazdów do obwodnicy Lublina – ul. Poligonowej i przedłużenia Monte Cassino.

Grupa Centrum Zana istnieje od 1999 roku. W ciągu 15 lat swojej działalności zrealizowała w Lublinie 14 budynków usługowo-biurowych o łącznej powierzchni biurowo-usługowej ok. 70 tys. m. kw. W obiektach tych funkcjonują najważniejsi inwestorzy w naszym mieście, zatrudniając ok. 5 tys. pracowników.

Cam01_1 Cam05_1 Cam14_1