Strona domowa » Dom i wnętrza » Weranda w stylu shabby chic

Weranda w stylu shabby chic

Dom jest najważniejszym miejscem w życiu każdego człowieka. Tworzą go nie tylko ludzie, lecz także wszystkie otaczające ich przedmioty. Niepowtarzalny klimat – piękny, ciepły i przytulny zakątek  – można wyczarować, stawiając na wystrój w stylu shabby chic, czyli stylu urządzania wnętrz przy wykorzystaniu starych bądź celowo postarzanych mebli. Królują w nim przedmioty z duszą i przedmioty z historią, które czynią nasze mieszkania oazą szczęścia oraz ich otoczenie: werandy, oranżerie czy ogrodowe altany.

Trend shabby chic zrodził się z tęsknoty za czasami dawnej świetności sielskich dworków i pałaców. To idealna propozycja dla miłośników vintage, retro, szperania na poddaszu i oglądania starych filmów. Dla nurtu charakterystyczny jest artystyczny bałagan, który powstaje z połączenia niejednorodnych elementów – przede wszystkim nowych rzeczy, często celowo postarzanych, zestawianych ze starymi. Cała przestrzeń jest jednak zaplanowana i dopracowana w najmniejszym szczególe. Nieodzownym atrybutem wiejskiej rezydencji w tej estetyce jest urokliwa weranda z widokiem na roztaczający się wokół domu ogród. To niezastąpione miejsce na popołudniową drzemkę, leniwe na pół senne wieczory czy letnie biesiady do rana.

Gdy meble jednak wymagają malowania potrzebna będzie farba do drewna i metalu odporna na działanie czynników atmosferycznych, np. bezpieczna także dla dzieci Śnieżka Supermal Emalia Akrylowa, która zapewnia doskonałe krycie i bardzo dobrą przyczepność do podłoża. Jest łatwa w aplikacji, szybko wysycha oraz ma łagodny zapach.

– Na początek wszystkie drewniane elementy konstrukcji ganku – po dokładnym oczyszczeniu, zmatowieniu papierem ściernym i odpyleniu – należy pokryć farbą Supermal w kolorze waniliowym – radzi Dariusz Wróbel, kierownik ds. Aplikacji i Szkoleń Fabryki Farb i Lakierów „Śnieżka”.  Sufit będzie wyglądał bardziej atrakcyjnie, jeśli zastosujemy ozdobne gzymsy. Technika shabby chic polega na niedomalowywaniu niektórych części, stosowaniu specjalnych przecierek, tworzeniu spękań i obtarć, gąbkowaniu, szczotkowaniu, nakładaniu wielu warstw farby, aby powierzchnia wyglądała na łuszczącą się. Wspomniane techniki można zastosować na wszystkich dekoracyjnych elementach. – Ściany, podłogi czy okna powinny natomiast pozostać neutralne, gdyż są jedynie tłem dla licznych bogato zdobionych mebli i dekoracji – dodaje ekspert.

weranda_1Do urządzania werandy można wykorzystać zalegające na strychu meble: stary wysłużony stół na ludwikowych nogach, gięte krzesła po babci, niemodne rzeźbione fotele i kanapy, zalęgające kurzem, finezyjnie wycinane komódki czy sekretarzyki. Wystarczy naprawdę niewiele, aby wydobyć ich melancholijny urok i zatrzymać na dłużej, tkwiące w nich historie wielu pokoleń. W nowej odsłonie z pewnością zrobią niebywałą furorę.

Do odnowienia mebli użyjmy naszych ulubionych barw. Zanim jednak zaczniemy wielkie malowanie, wszystkie meble należy dokładnie umyć ciepłą wodą z płynem oraz przetrzeć szmatką nasączoną rozpuszczalnikiem, a po wyschnięciu zmatowić papierem ściernym. Rozwodnioną Śnieżką Supermal w kolorze brązowym malujemy tylko te partie wyposażenia, które będą później przycierane – przede wszystkim krawędzie i elementy ozdobne. Następnie, po przeschnięciu, smarujemy te miejsca świecą stearynową. Wosk sprawi, że kolejne warstwy farby nie stworzą tu stałej powłoki. Kolejnym etapem jest tzw. bielenie. Mocno rozbielonym indygo można pokryć boki szafek, zaś do szuflad czy frontów najlepiej użyć jasny różowy.

Dopełnieniem aranżacji w stylu shabby chic są zazwyczaj motywy różane oraz stare koronki i hafty. Wygodna sofa wyłożona wieloma poduszkami w kwiatowe ornamenty czy spełniająca jej funkcję romantyczna huśtawka na grubych sznurach przykryta haftowaną narzutą uczynią naszą werandę miejscem idealnym do wypoczynku. Możemy również zainwestować w ciekawe obicia krzeseł – cudnej urody materiałów jest na rynku pełno. Zyskamy wówczas większy komfort siedziska. Na stół wystarczy zaś niedbale zarzucić koronkową serwetę. Niech zagoszczą tam rodzinne pamiątki i ręcznie malowane bibeloty. Pamiętajmy także o stylowych lampach i kinkietach. Udekorujmy kwiatami własnoręcznie malowane dzbanki i miseczki. Tak urządzony ganek będzie emanować jedynym w swoim rodzaju przytulnym klimatem.

Tekst i zdjęcia FFiL Śnieżka