Strona domowa » Turystyka » Warto wybrać się na koronację

Warto wybrać się na koronację

Uroczystości Koronacyjne w Bratysławie to widowiskowa trzydniowa impreza, podczas której miasto żyje średniowieczną atmosferą — z królami i królewnami, szlachtą, trubadurami i tysiącami zainteresowanych widzów. Koronacja odbędzie się od 24 do 26 czerwca 2016 r. Dla uczestników imprezy rozrzucane są pamiątkowe koronacyjne żetony, wino leje się z fontann za darmo, pieczone są woły a historyczny jarmark rzemiosła ludowego stwarza w Bratysławie prawdziwą koronacyjną atmosferę.

Bratysława w czasach tureckich najazdów stała się stolicą Królestwa Węgier i otrzymała przywilej miasta koronacyjnego. W Katedrze Świętego Marcina w latach 1563–1830 koronowano dziesięciu węgierskich królów, jedną królową i osiem królewskich małżonek, o których przypomina korona św. Stefana znajdująca się na wierzchołku wieży kościelnej wznoszącej się na wysokość 85 metrów ponad miastem.

Bratysława wraca obecnie do tej tradycji i z końcem czerwca przypomina owe królewskie wydarzenia okazałym widowiskiem. Po raz pierwszy zainscenizowane zostało w 2003 roku z okazji 440-lecia pierwszej koronacji węgierskiego króla Maksymiliana.

Ponad 200 aktorów w historycznych kostiumach składają uroczystą przysięgę króla dokładnie w miejscu, gdzie odbywała się koronacja. Potem z towarzyszeniem bijących dzwonów udają się konno, wraz z pompatycznym pochodem obleczonym w historyczne kostiumy, uliczkami Starego Miasta. Uroczystość kończy się pasowaniem rycerzy Orderu Złotej Ostrogi, strzelaniem z historycznej broni i ludowym festynem.

 W bieżącym roku odtwarzana będzie koronacja Królowej Marii Teresy, której koronacja odbyła się w Bratysławie 25 czerwca 1741 roku (dokładnie 275 lat temu). Okres największego rozkwitu Bratysławy wiąże się właśnie z panowaniem na tronie królewskim Marii Teresy (1740 -1780), która była zakochana w obecnej stolicy Słowacji. Maria Teresa podjęła decyzję o przebudowie zamku, który w chwili obecnej jest bez wątpienia największą dominantą i atrakcją Bratysławy. Była żoną cesarza Franciszki I Lotaryńskiego któremu urodziła 16 dzieci.  Wstęp na uroczystości koronacyjne jest bezpłatny.