Strona domowa » Kultura » Warszawskie Spotkania Teatralne

Warszawskie Spotkania Teatralne

Warszawskie Spotkania Teatralne to jedno z najbardziej prestiżowych i wyczekiwanych przez widzów wydarzeń w kraju. Podczas festiwalu – od 4 do 14 kwietnia – zaprezentowane zostanie czternaście najciekawszych spektakli ubiegłego roku.

teatrWarszawa przez prawie dwa tygodnie stanie się centrum polskiego życia teatralnego, miejscem wymiany doświadczeń, płaszczyzną spotkania oraz wymiany poglądów zarówno artystów, profesjonalistów zajmujących się teatrem, jak i warszawskich widzów. 

W programie “Dużych Warszawskich Spotkań Teatralnych” znajdzie się osiem spektakli: głośne przedstawienia Jana Klaty, Mai Kleczewskiej i duetu Janiczak -Rubin, „Wesele” Marcina Libera z Teatru Polskiego w Bydgoszczy czy „Kronos” Krzysztofa Garbaczewskiego z Teatru Polskiego we Wrocławiu, refleksyjne i mroczne „Czarownice z Salem” Adama Nalepy z Wybrzeża, „Lód” Jacka Dukaja w interpretacji twórcy lubelskiego Provisorium Janusza Opryńskiego oraz „Antyhona” na podstawie dramatu Sofoklesa.

W repertuarze “Małych Warszawskich Spotkań Teatralnych” znajdzie się sześć przedstawień dla najmłodszych widzów. Wśród nich: „Bajki samograjki” Jana Brzechwy w reżyserii Anny Augustynowicz oraz „Brzydkie kaczątko” na motywach baśni Hansa Christiana. Teatr „Maska” w Rzeszowie przywiezie na festiwal jedną z najpiękniejszych baśni braci Grimm „Historię Śnieżki”, a Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach „Jasno/Ciemno”, czyli spektakl skierowany do najmłodszych widzów. Wrocławski Teatr Lalek pokaże „Węża” Marty Guśniowskiej, a Teatr Baj Pomorski „Dziób w dziób” Maliny Prześlugi w reżyserii Zbigniewa Lisowskiego.
W programie 34. Edycji WST znajdą się także liczne imprezy towarzyszące, m.in. wystawa plakatów firmujących dotychczasowe edycje Warszawskich Spotkań Teatralnych, warsztaty, koncert kolektywu DJ-skiego Niewinni Czarodzieje, kiermasz książek, koncert „Jerzy Trela. Monologi” w kościele pokamedulskim, spektakl Teatru Robotycznego zrealizowanego przez Centrum Nauki Kopernik oraz przegląd najważniejszych przedstawień grupy teatralnej Malabar Hotel. Kuratorem programowym “Dużych WST” jest Zdzisław Pietrasik (krytyk filmowy i teatralny, dziennikarz działu kulturalnego tygodnika “Polityka”), kuratorem drugiego nurtu, podobnie jak w roku ubiegłym, dr Marek Waszkiel (wybitny znawca i propagator teatru lalek w Polsce).