Strona domowa » Samorząd » Unijne dotacje dla Podkarpacia zostały odblokowane

Unijne dotacje dla Podkarpacia zostały odblokowane

Po wielomiesięcznych staraniach prowadzonych wspólnie przez europosła Tomasza Porębę i obecne władze województwa podkarpackiego udało się uzyskać pozytywną decyzję w sprawie wstrzymania unijnych dotacji dla Podkarpacia.

– Dziś możemy to śmiało powiedzieć – unijne pieniądze będą mogły zostać wykorzystane na podkarpackie inwestycje – mówił Tomasz Poręba na wspólnej z marszałkiem Ortylem konferencji prasowej w Rzeszowie. – To naprawdę wspaniała wiadomość dla naszego regionu.

Na początku ubiegłego roku Komisja Europejska wstrzymała certyfikację wydatków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego w związku z działaniami podjętymi przez CBA i prokuraturę. Od blisko roku działania na rzecz odblokowania unijnych funduszy podejmowali wspólnie podkarpacki europoseł Tomasz Poręba oraz marszałek województwa Władysław Ortyl, którzy wielokrotnie interweniowali w tej sprawie w Komisji Europejskiej.

Decyzja o wznowieniu certyfikacji zapadła po licznych spotkaniach z przedstawicielami KE oraz audycie przeprowadzonym w Podkarpackim Urzędzie Marszałkowskim. – Nie było łatwo, ale dziś możemy powiedzieć z satysfakcją: udało się – mówił Poręba. -Osiągnęliśmy sukces. Unijne fundusze nie wrócą do Brukseli, ale zostaną na Podkarpaciu, gdzie wierzę, że zostaną dobrze spożytkowane. Teraz należy je przekazać wszystkim beneficjentom tak, aby mogli jak najszybciej rozpocząć zaplanowane inwestycje.

Komisja pozytywnie oceniła informacje przedstawione przez sejmik województwa podkarpackiego, w tym także te dotyczące wycofania dofinansowania unijnego dla podmiotów zamieszanych w aferę korupcyjną oraz usprawnień w zakresie selekcji projektów kwalifikowanych do otrzymania dofinansowania z Unii Europejskiej.

– Urzędnicy Komisji Europejskiej, z którymi prowadziliśmy rozmowy, z uznaniem oceniają także podjęte przez Urząd Marszałkowski kroki administracyjne mające na celu istotne zabezpieczenie i usprawnienie dystrybucji pieniędzy w naszym województwie – dodał Poręba.

Jak mówił Ortyl informacja o odblokowaniu certyfikacji oznacza, że 841 mln zł, które były zablokowane na poziomie Komisji Europejskiej, będą mogły wpłynąć do Polski. – To oznacza także mniej problemów przy zajmowaniu się tą sprawą przez władze i administrację województwa podkarpackiego – mówił Ortyl. – Dziękuję za pomoc i wsparcie w rozwiązaniu tej sprawy europosłowi Tomaszowi Porębie. Jest to sprawa bezprecedensowa w skali kraju. Nie wiemy jeszcze, jak zakończy się kwestia dofinansowania projektów zamieszanych w aferę korupcyjną. Niewykluczone, że kwota 1,5 mln zł, która trafiła do odbiorców tych projektów, będzie musiała zostać pokryta przez sejmik województwa podkarpackiego.

Zaangażowanie europosła Tomasza Poręby, który od samego początku interweniował w tej sprawie podkreślał także Wojciech Buczak, przewodniczący sejmiku województwa podkarpackiego. – Wymagało to wiele pracy i spotkań w Komisji Europejskiej za co chcę mu podziękować w imieniu całego sejmiku województwa podkarpackiego – mówił Buczak. – Teraz możemy poświęcić czas na merytoryczną pracę na rzecz naszego województwa.

W konferencji wzięli udział także wicemarszałek województwa podkarpackiego Lucjan Kuźniar i dyrektorzy departamentów odpowiedzialnych za fundusze unijne w urzędzie marszałkowskim.