Strona domowa » Polityka » Udana piąta edycja Wrocław Global Forum

Udana piąta edycja Wrocław Global Forum

Kilkuset gości – polityków, dyplomatów, biznesmenów, politologów, publicystów, wzięło udział w jubileuszowym, piątym Wrocław Global Forum. Przez trzy czerwcowe dni we Wrocławiu dyskutowano o najważniejszych wydarzeniach politycznych, społecznych i ekonomicznych. Najbardziej gorącym tematem była Ukraina. Zmiany za wschodnią granicą Polski, ich konsekwencje i ciąg dalszy analizowano niemal podczas każdego spotkania, debaty i panelu. – Świat jest dzisiaj w punkcie zwrotnym, jak w roku 1918, 1945 i 1989 – powtarzał Frederick Kempe, prezydent Atlantic Council, współorganizatora Forum we Wrocławskim Centrum Kongresowym.

Po raz kolejny Wrocław odwiedził senator John McCain, jeden z liderów republikanów w amerykańskim Kongresie, były kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Towarzyszyła mu grupa kongresmenów, a panel z udziałem senatorów McCain i Murphy’ego był jednym z najciekawszych spotkań podczas Wrocław Global Forum.

Gośćmi Wrocław Global Forum byli także przedstawiciele biznesu, analitycy polityczni, wykładowcy akademiccy, dziennikarze specjalizujący się w sprawach gospodarczych. Podczas Wrocław Global Forum po raz piąty wręczono Nagrody Wolności – Atlantic Council Freedom Awards. – Nagroda Wolności cieszy się międzynarodowym uznaniem. Jej laureatami są ludzie i instytucje, które nie ustają w krzewieniu wolności i swobód obywatelskich – mówił Rafał Dutkiewicz, Prezydent Wrocławia, podczas gali we Wrocławskim Centrum Kongresowym.

W tym roku Nagroda Wolności miała nadzwyczajny charakter, bo wyróżnieni nią zostali ludzie, którzy wyjątkowo zasłużyli się dla demokracji w Polsce i w Europie w ciągu ostatnich 25 lat. Wyróżnienie odebrał Miklós Németh, Premier Węgier w 1989 roku, który zdecydował o otwarciu granic i pomocy uchodźcom z komunistycznego NRD. – Za prezydentury Toomasa Hendrika Ilvesa Estonia odnosi sukcesy jeśli chodzi o wolność gospodarczą i polityczną. Jest w awangardzie w zakresie bezpieczeństwa w swoim regionie – mówi senator Chris Murphy, który przedstawiał sylwetkę prezydenta Estonii. Nagroda Wolności przypadła także Jerzemu Koźmińskiemu, byłemu ambasadorowi Polski w Waszyngtonie, zasłużonemu w staraniach o wejście Polski do NATO, oraz prowadzonej przez niego Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności. Jednak najbardziej emocjonującym momentem gali było wręczenie Nagrody Wolności przedstawicielkom Ludzi Majdanu, tak nazwano Ukraińców, których wielotygodniowe protesty w Kijowie doprowadziły do zmiany władz na Ukrainie. Nagrodę odebrały Rusłana, popularna piosenkarka, i Kateryna Kruk, która w mediach społecznościowych relacjonowała tragiczne wydarzenia na Majdanie.

Osoba Kateryny Kruk to doskonały przykład, jak udział we Wrocław Global Forum edukuje politycznie i społecznie, bowiem 23-letnia Ukrainka studiowała we Wrocławiu, jeszcze dwa lata temu była wolontariuszką podczas WGF. Dzisiaj pełni rolę rzecznika prasowego nowego ukraińskiego rządu. Frederick Kempe, Prezydent Atlantic Council, wiele razy podkreślał wyjątkowe zasługi współorganizatorów Wrocław Global Forum: Miasta Wrocław i Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Wspominał także o wolontariuszach, których blisko dwustu pomagało uczestnikom Wrocław Global Forum. – Dziękuje bardzo Flying Angels, chętnie był was wszystkich zabrał z sobą do Ameryki – mówił.

Marcin Zaborowski, Dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych akcentował zaangażowanie w przygotowanie Wrocław Global Forum miasta Wrocław. – Bez prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza i jego drużyny, pani Magdaleny Piaseckiej i pani Barbary Radomskiej, to spotkanie nie byłoby możliwe – mówił Marcin Zaborowski.

Projekt Wrocław Global Forum 2014 jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

IW