Strona domowa » Samorząd » Tusk otworzył najnowocześniejszy dom dziecka w Polsce

Tusk otworzył najnowocześniejszy dom dziecka w Polsce

Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej był gościem Stowarzyszenia Siemacha, które 21 grudnia uroczyście otworzyło Nowoczesny Dom Dziecka w Odporyszowie. – Z najwcześniejszego dzieciństwa pamiętam, że wigilia była najważniejszym dniem w roku – mówił Donald Tusk. – Tego typu przedsięwzięcie to próba wybudowania wigilijnego nastroju na całe życie.

Dom Dziecka w Odporyszowie to jedyna placówka tego typu w Polsce, która została wybudowana od podstaw, dzięki darczyńcom i sponsorom. Kosztowała pięć milionów złotych. Łączy opiekę całodobową z warsztatami dziennymi oraz zapleczem sportowym, w tym basenem i powstającą stadniną koni.

W sierpniu tego roku w Odporyszowie zamieszkali podopieczni Siemachy z Krakowa i powiatu dąbrowskiego. Z opieki całodobowej korzysta 14 osób, z warsztatów dziennych ok. 100. W obiektach nie ma zatrudnionych kucharzy czy sprzątaczek – wszystkie codzienne obowiązki wykonują sami wychowankowie.

Ksiądz Andrzej Augustyński, szef stowarzyszenia Siemacha, mówił podczas otwarcia, że to zupełnie nowa jakość opieki społecznej. – Nie należy się skupiać na standardzie materialnym, przede wszystkim chcieliśmy, aby tu kipiało od relacji ludzkich, żeby to miejsce żyło – mówił.

Donald Tusk dodał, że dzieci zasługują na najwyższą jakość. – To miejsce to jest fenomen, to jest właśnie najwyższy standard uczuć – mówił, podkreślając wieloletnią przyjaźń z księdzem Augustyńskim i szefostwem Siemachy.  – Blisko 10 lat temu mówiłem o swoich marzeniach, m.in. o takim miejscu jak to zarówno Donaldowi Tuskowi, jak i przedsiębiorcom – mówił ksiądz Augustyński. – To swoistego rodzaju cud – dziesięcioletnia historia naszych marzeń staje się faktem i ma dla mnie bardzo osobisty wymiar. Chcemy takich miejsc tworzyć więcej.

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak – Kamysz podkreślał, że w Odporyszowie stworzono dobry klimat dla osób potrzebujących wsparcia. – W murach musi być życie, a ono tętni w tej pięknej wsi, na Powiślu Dąbrowskim – mówił Kosiniak – Kamysz. – Ta placówka to jest moje podwórko, bo stąd wywodzi się moja rodzina, tym bardziej jestem dumny z tego, że powstała. To jest niezwykłe miejsce o rodzinnym charakterze – w tym kierunku powinna iść cała opieka społeczna. Stawiamy na warunki domowe, bo w nich najlepiej odbywa się nauka normalnego życia i funkcjonowania.

W uroczystości otwarcia uczestniczył także minister skarbu Włodzimierz Karpiński, Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka, marszałek Małopolski Marek Sowa, wojewoda Jerzy Miller oraz Zbigniew Jagiełło, prezes Banku PKO BP, jeden z partnerów strategicznych.  – Ksiądz Augustyński przekonał nas swoją wizją domu wysokiej jakości – mówił Jagiełło. – Ta jakość widoczna jest w każdym detalu, przede wszystkim podejściu do drugiego człowieka.  Współpracujemy obecnie na wielu płaszczyznach, wspólne warsztaty mają menedżerowie naszego banku i Siemachy. Ta korzyść jest dwustronna.

Po części oficjalnej Donald Tusk, w towarzystwie wychowanków Siemachy, uroczyście przeciął wstęgę, otwierając Nowoczesny Dom Dziecka w Odporyszowie. Następnie goście zwiedzali placówkę, obiekty sportowe, komputerowe, stolarnię z drukarką 3 D, salę muzyczną. Druga część uroczystości odbyła się w Starej Zajezdni w Krakowie, gdzie z koncertem kolęd wystąpili młodzi polscy artyści i ponad tysiąc wychowanków Siemachy, partnerów i gości stowarzyszenia. Zaśpiewali m.in. Margaret, Pamela Stone, Marcin Spenner, Rafał Brzozowski i Marcin Kindl.

FOT. TOMASZ ROWIŃSKI

DSC_0039_1 DSC_0041_1 DSC_0043_1 DSC_0047_1 DSC_0052_1 DSC_0059_1 DSC_0067_1 DSC_0070_1 DSC_0096_1 DSC_0104_1 DSC_0112_1