Strona domowa » Kultura » Teatr Bakałarz czeka na owacje

Teatr Bakałarz czeka na owacje

 Już 15 grudnia o godz. 20.30 rozpocznie się spektakl „Jaja je kokodżambo” w wykonaniu artystów Teatru Bakałarz. To już trzecia część zabawnego wieczoru z recytowaniem piosenki polskiej i tłumaczonej w konwencji poetycko komediowej. Przedstawienie odbędzie się w Klubie Bakałarz, przy ul. Ingardena 4. Wstęp bezpłatny. W najbliższym czasie można także obejrzeć „Boga mordu”, który 17 grudnia obchodzić będzie pierwszą rocznicę wystawienia.

 Spektakle rozpoczną się o godz. 18.00 i o godz. godz. 20.30. To sztuka francuskiej dramatopisarki Yasminy Rezy. Reżyserem spektaklu i odtwórcą jednej z głównych ról jest Paweł Budziński, założyciel Teatru Bakałarz. Historia ukazuje czworo dojrzałych ludzi, których spotkanie przeradza się w ostry konflikt na tle światopoglądowym. Reżyser zdecydował się zastąpić oryginalne  imiona, nazwiska i nazwy ulic polskimi. Dzięki temu akcja przenosi się do Krakowa w okolice Klubu Bakałarz. Podobnie jest z postaciami, które Paweł Budziński umiejscowił w Małopolsce. Spektakl zawsze jest dobrze przyjmowany przez publiczność.

Z kolei 13 i 14 stycznia o godz.20:00 ponownie będzie można obejrzeć „Zemstę”. Także przy tym dziele Aleksandra Fredry reżyser Paweł Budziński zdecydował się na umiejscowienie bohaterów w innym środowisku, czasie i miejscu.  Historia przeniesiona jest w świat gangsterki, gdzie Cześnik jest  Donem Corleone, Podstolina – femme fatale, a Papkin gangsterem. Warto obejrzeć tą zabawną historię w tej konwencji, zważywszy, że zmiany w tekście są niewielkie.

Teatr Bakałarz jako datę działalności podaje 5 czerwca 2012 roku. Wówczas Paweł Budziński wystawił na scenie Klubu Studenckiego Bakałarz monodram “Chwasty polskie. Klasyki polskiej erotyki”.  Rok później do grupy dołączył Bartłomiej Wiktor i Anna Kasiarz, którzy zostali do dziś. Wówczas przygotowali “Antygonę”, którą grali przez pół roku. Obecnie zespół liczy ponad 15 osób, dzięki temu może pracować nad dwoma spektaklami równocześnie. Kolejne przygotowane przez Bakałarz przedstawienia to: “Bóg mordu”, “Gąska”, czyli historia romansu w teatrze oraz “Zemsta”. Obecnie zespół pracuje nad spektaklem “Pif paf! Jesteś trup! To thriller o przemocy wśród młodzieży oparty na faktach oraz “Ławeczką”, Aleksandra Gelmana, znaną chyba wszystkim zabawną historię spotkania kobiety i mężczyzny. Można więc już mówić o istnieniu repertuarowej sceny Teatru Bakałarz.

Teatr Bakałarz, działający przy krakowskim Uniwersytecie Pedagogicznym i klubie kierowanym przez Edytę Klimkowską tworzą: Piotr Fudala, akustyk, oświetleniowiec, Paweł Budziński, człowiek orkiestra, aktor i reżyser, Marta Kontny, aktorka, Mieszko Syc, aktor, Joanna Sitko, aktorka, Bartłomiej Wiktor, aktor, Lidia Baściuk, aktorka, Konrad Żygadło, aktor, Kaja Sosnowska, aktorka, Kamil Mularz, aktor, Kinga Sobieszczańska, aktorka, Rafał Fudala, aktor, Zuzanna Zając, aktorka, Mariusz Cichoński, aktor, Anna Kasiarz, aktorka, Daniel Omietoński, aktor, Arkadiusz Burda, obsługa sceny, Mateusz Osękowski, obsługa sceny.

Na wszystkie spektakle wstęp wolny, ale warto wziąć parę groszy by wrzucić do puszki na działalność teatru. Rezerwacja: bakalarz@up.krakow.pl ;  conascenie@gmail.com, oraz tel. 730 085 852.