Strona domowa » Kultura » Tarnowska Nagroda Filmowa już 28 raz

Tarnowska Nagroda Filmowa już 28 raz

28TNF_A4Najważniejszy w południowej Polsce festiwal promujący polskie kino organizuje kolejną 28 już Tarnowską Nagrodę Filmową, która odbędzie się od 26 kwietnia do 4 maja 2014 r. w Kinie Marzenie (Tarnów, Staszica 4), Tarnowskim Centrum Kultury (Tarnów, Rynek 5) i w Rynku.

To jeden z najstarszych, tuż po FPFF w Gdyni, festiwal związany z polskim filmem. Na przestrzeni wielu lat, nieustannie się rozwija, zdobywając uznanie nie tylko w mieście i regionie, ale również wśród imprez ogólnopolskich.
Impreza cieszy się uznaniem i jest rozpoznawalna wśród innych imprez filmowych w Polsce. W roku 2011 ogłoszona została najlepszą z krajowych imprez filmowych w Polsce zdobywając Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w tej kategorii. Wcześniej była dwukrotnie nominowana w latach 2008 i 2009 w kategorii „krajowe wydarzenie filmowe”.
W konkursie głównym o statuetki (Grand Prix, Jury Młodzieżowego i Publiczności) walczyć będzie 12 polskich produkcji: “Bilet na Księżyc”, “Chce się żyć”, „Ida”, “Jack Strong”, „Kamienie na szaniec”, „Obietnica”, “Papusza”, “Pod Mocnym Aniołem”, “W ukryciu”, „W imię…”, „Zabić bobra” oraz przedpremierowo pokazany w Polsce film Lecha Majewskiego “Psie pole”. Filmy oceni jury pod przewodnictwem reżysera Janusza Kijowskiego.
Poza tym odbędzie się kilka znaczących imprez propagujących rodzimą kinematografię, m.in.: Kino Młodego Widza, czyli trzy dni projekcji, zgłoszonych przez producentów bajek dla dzieci prezentowane w zestawach, które oceniać będzie Jury Dziecięce.
Kolejna impreza to Platynowe Ale Kino!, wybór filmów laureatów Platynowych Koziołków, z okazji 50-lecia MFFMW Ale Kino!, zaprezentowane przez dyrektora poznańskiego festiwalu, Jerzego Moszkowicza. Odbędzie się prezentacja dorobku Studia Munka, w tym wielokrotnie nagradzanych już filmów “Gwizdek” i “Mazurek”, promocja książki Stanisława Zawiślińskiego i Tadeusza Wijaty „Fabryka snów”, poświęconej łódzkiej Wytwórni Filmowej. Ciekawie zapowiada się debata krytyków o kondycji polskiej kinematografii oraz warsztaty filmowe dla młodzieży.
Projekcjom towarzyszyć będą spotkania z twórcami filmów. Gośćmi festiwalu będą m.in. reżyserzy, aktorzy, scenografowie, operatorzy kamer. Odbędą się także koncerty: muzyka ilustracyjna Cezarego Chmiela, Rock Polskiego Kina, w którym wystąpią Żaneta Lubera, Artur Gadowski, Damian Ukeje, Sławomir Ramian. W koncercie Bajki i Dobranocki wystąpi Anna Dereszowska, Ale Kino! z Alla Vienna oraz zespół Raz Dwa Trzy – Symfonicznie. Imprezom towarzyszy wystawa „Polska. Europa. Świat – Twarze Agnieszki Holland” oraz okładki jednego z pism z ludźmi filmu.
Bilety na projekcje konkursowe po 10 zł, na projekcje specjalne projekcje specjalne: 5 zł, zaś na „25-lat wolności” – 10 zł. Bilet Kina Młodego Widza kosztuje 5 zł, wstęp na warsztaty telewizyjne i filmowe: 50 zł. Festiwalowi patronują Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Prezydent Tarnowa. Głównym Partnerem festiwalu jest Grupa Azoty.