Strona domowa » Turystyka » Tajemnice krakowskich świątyń

Tajemnice krakowskich świątyń

Dziewiętnaście kościołów i klasztorów, dwa muzea i jedno mieszkanie będą mogli odwiedzić chętni, którzy w nocy 14/15 sierpnia i 15/16 sierpnia zdecydują się pozostać w Krakowie i skorzystać z atrakcji przygotowanych w ramach siódmej Nocy Cracovia Sacra. Wśród odkrywania tajemnic krakowskich świątyń tym razem będzie można podążać śladami św. Jana Pawła II, któremu poświęcona jest tegoroczna edycja wydarzenia. Wstęp do wszystkich miejsc jest bezpłatny, do kilku z nich będą obowiązywały bezpłatne wejściówki.

Cracovia Sacra organizowana 14 sierpnia i 15 sierpnia (w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny) ma na celu pokazanie fenomenu religijnego miasta. W swoim kształcie, charakterze i bogactwie programowym nie ma odpowiednika w Europie. W programie, oprócz zwiedzania najpiękniejszych świątyń Krakowa, przewidziano liczne koncerty o tematyce sakralnej, spektakle słowno-muzyczne i wystawy.

Tegoroczna Noc Cracovia Sacra, której temat przewodni związany jest ze św. Janem Pawłem II, zostanie zainaugurowana 14 sierpnia (czwartek) o godz. 18:30 w Katedrze Wawelskiej. Do udziału w przedsięwzięciu zaproszono dziewiętnaście kościołów i klasztorów. Będą to: Bazylika Archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu, Bazylika św. Trójcy (oo. Dominikanie), Bazylika św. Floriana, Bazylika oo. Franciszkanów, Kolegiata św. Anny, Sanktuarium św. Jana Pawła II, Opactwo oo. Benedyktynów w Tyńcu, Opactwo św. Wojciecha Mniszek Benedyktynek w Staniątkach, Kościół św. Bernardyna (oo. Bernardyni), Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy (oo. Redemptoryści), Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Piasku (oo. Karmelici), Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa (oo. Jezuici), Kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, Kościół Matki Bożej Dobrej Rady, Kościół św.św. Piotra i Pawła, Bazylika Mariacka, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz Kościół św. Stanisława Kostki.

W programie Nocy znalazły się 23 koncerty (w tym 3 spektakle słowno-muzyczne) oraz osiem wystaw w większości związanych z osobą św. Jana Pawła II: Bazylika św. Trójcy (oo. Dominikanie) – „Świętych obcowanie” (relikwiarze i relikwie świętych od Jacka Odrowąża do Jana Pawła II), Bazylika św. Floriana – „Jako kapłan i duszpasterz byłem zawsze szczególnie blisko związany z ludźmi młodymi…” (materiały ze zbiorów Bazyliki, w której w latach 1949-1951 Karol Wojtyła był wikarym), Kościół św. Bernardyna (oo. Bernardyni) – „Papieska Kalwaria” (obiekty sakralne oraz pamiątki związane z Ojcem Świętym udostępnione przez OO. Bernardynów z Kalwarii Zebrzydowskiej), Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Piasku (oo. Karmelici) – „Papieski Kraków” (wystawa fotograficzna), Muzeum Archidiecezjalne – „Papieskie nakrycia głowy z różnych stron świata”, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius – „Moja Alma Mater – ślady Karola Wojtyły w Uniwersytecie Jagiellońskim”, Bazylika Franciszkanów – pokaz filatelistyczny „Filatelia Sacra”, Opactwo Benedyktynów w Tyńcu – „Rośliny w kulcie Najświętszej Marii Panny”.

Dodatkowo zwiedzać będzie można m.in. krypty w Opactwie oo. Benedyktynów w Tyńcu; chór zakonny, kapitularz oraz dawną celę apteczną w Opactwie św. Wojciecha Mniszek Benedyktynek w Staniątkach, kaplicę św. Jana z Kęt w Muzeum UJ Collegium Maius, Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły oraz mieszkanie rodziny Wojtyłów przy ul. Tynieckiej.

Wstęp do wszystkich miejsc będzie bezpłatny, tylko w kilku miejscach obowiązywać będą bezpłatne wejściówki do odbioru w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle 11 (od soboty, 9 sierpnia). Tak będzie w przypadku zwiedzania krypty w Opactwie oo. Benedyktynów w Tyńcu; zwiedzania za klauzurą chóru zakonnego, kapitularza oraz dawnej celi aptecznej w Opactwie św. Wojciecha Mniszek Benedyktynek w Staniątkach (bezpłatne wejściówki do odbioru także w Zamku w Niepołomicach). Bezpłatne wejściówki obowiązują także na koncert „Przyjacielu z Nieba powiedz jak tam jest…” w Kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej oraz do kaplicy św. Jana z Kęt w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius.

Noc Cracovia Sacra to także imprezy towarzyszące. W tym roku to Cudowna Moc Bukietów organizowana przez Instytut Dziedzictwa, która odbędzie się 15 sierpnia (piątek). Noc Cracovia Sacra organizowana jest już po raz siódmy przez Urząd Miasta Krakowa. W ubiegłorocznej edycji kościoły i klasztory odwiedziło prawie 40 tys. osób.

Fot www.krakow.pl