Strona domowa » Kultura » Szalom na Szerokiej  

Szalom na Szerokiej  

Szalom na Szerokiej,  jeden z największych na świecie koncertów poświęconych muzyce żydowskiej odbył się 5 lipca w Krakowie kończąc 24 Festiwalu Kultury Żydowskiej. Koncert trwał aż siedem godzin, można było usłyszeć m.in. Krakowski kolektyw didżejki Easy Cheesy i duet Strauss/Warschauer.

Podobnie, jak w poprzednich latach, koncert Szalom na Szerokiej transmitowano na żywo w Internecie, zarejestrowany został także przez TVP2 i emitowany w częściach na różnych antenach Telewizji Publicznej. Pierwszą część można było zobaczyć jeszcze podczas trwania koncertu.

Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie rozpoczął się 27 czerwca i zakończył 6 lipca. W jego programie znalazło się ponad dwieście wydarzeń – koncertów, spektakli, spotkań, wycieczek, warsztatów, wernisaży i projekcji filmów. Wśród gwiazd festiwalu zaprezentowali swoją twórczość m.in. Shura Lipovsky, diwa pieśni jidysz, Erik Friedlander, kompozytor i wiolonczelista, zespół Tarras Band i ich tradycyjna muzyka klezmerska, saksofonista Daniel Zamir czy zespół Liron Amran & The Panthers, czyli fuzja tradycyjnej muzyki jemeńskiej i nowoczesnego, elektronicznego brzmienia.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej. Wydarzenie było współfinansowane ze pieniędzy Gminy Miejskiej Kraków. 

Foto:  Paweł Krawczyk/krakow.pl