Strona domowa » Polityka » „SpoKREWnieni” w słusznej sprawie

„SpoKREWnieni” w słusznej sprawie

Już po raz kolejny pracownicy Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego wzięli udział w zbiórce krwi. Tym razem zbiórka ta miała szczególny wymiar. Była naszym hołdem dla Żołnierzy Wyklętych. Akcja „SpoKREWnieni służbą” objęta została patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jest związana z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który obchodzimy 1 marca. Święto zostało ustanowione na cześć żołnierzy podziemia, którzy przelewali krew w obronie niepodległości Polski.

– Jesteśmy spokrewnieni służbą z tymi, którzy zapłacili najwyższą cenę za to, żeby Polska mogła być wolna – powiedział Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji podczas inauguracji akcji. – Dlatego dziś w czasach pokoju oddajemy hołd Żołnierzom Wyklętym, ale także staramy się pomagać tym, którzy tej pomocy potrzebują – chorym i ofiarom wypadków.

Przez cały marzec pracownicy organów MSWiA oddawali krew, uczestnicząc w licznych akcjach. Podczas krwiodawstwa w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim 38 osób oddało krew, w tym 23 pracowników Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, 12 pracowników policji, dwóch pracowników Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i jeden pracownik Wojewódzkiej Inspekcji Weterynaryjnej. Łącznie zebrano ponad 17 litrów krwi, która trafi do szpitali, by tam przyczynić się do ratowania życia ludzkiego.

Wśród krwiodawców był także wicewojewoda małopolski Piotr Ćwik. – To szczytna akcja – powiedział wicewojewoda, oddając krew. – Bardzo cieszy mnie tak duże zainteresowanie wśród urzędników. Wiem, że wielu z pracowników Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego chciało oddać krew, a ze względów zdrowotnych nie mogło. To dowód, jak dobrze pracownicy naszego Urzędu pojmują, czym jest służba w słusznej sprawie. Ważne też, abyśmy przypominali o Żołnierzach Wyklętych, którzy walczyli w obronie naszej Ojczyzny.