Strona domowa » Dom i wnętrza » Biel wciąż modna

Biel wciąż modna

Nie istnieje kolor, który nie pasowałby do bieli. Aranżując wnętrze mieszkalne wyposażone w białe kanapy, szafki i półki, możemy uzyskać skrajnie różny efekt, w zależności od zastosowanej kolorystyki ścian. Warto podpatrzeć na podpowiedzi ekspertów jak zaaranżować przestrzeń, która podkreśli urok ponadczasowych białych mebli.
Zwykło się uważać, iż białe meble najlepiej wyglądają na ciemnym, intensywnie wybarwionym tle. Rzeczywiście tak jest. Są wtedy lepiej wyeksponowane a biel znakomicie kontrastuje z nasyconymi barwami. Ciemny kolor tła podkreśla kształt i formę białego przedmiotu. Warto o tym pamiętać i stosować ten zabieg w sytuacjach, gdy chcemy dany przedmiot wyeksponować.
Zasada ta działa także przeciwnie. Białe meble na bardzo jasnym i białym tle wtapiają się w nie, „znikają”. Można dzięki kolorom ścian tak aranżować wnętrze, by nieciekawa sofa stała się niemal niewidoczna, a bohaterem pierwszego planu został inny element wyposażenia wnętrza.
O wyborze barwy powinny decydować także takie czynniki jak wielkość i oświetlenie wnętrza, oraz osobiste preferencje mieszkańców.
Najnowsze trendy nieco odbiegają od schematycznego poniekąd myślenia, iż białe meble należy prezentować na intensywnie wybarwionych płaszczyznach. Nastała moda na wnętrza bardzo jasne i przestronne, a to w konsekwencji prowadzi do tworzenia aranżacji o bardzo jasnych barwach, a nawet samej bieli.
Białe aranżacje maksymalnie powiększają wrażenie przestrzeni. Jest to zabieg pożądany zarówno we wnętrzach o niewielkiej powierzchni, jak i dużych pomieszczeniach. Biel najlepiej prezentuje się jednak w dużej ilości dziennego światła. W Polsce, gdzie na słońce wystarczająco świeci tylko przez mniejszą część roku, często wydaje się ona zbyt chłodna, a niekiedy nawet szara i smutna. Dobrze jest wtedy przełamać ją wprowadzając do pomieszczenia inny kolor.
Uniwersalność białych mebli pozwala nawet w minimalistycznych wnętrzach łączyć kolory bez zakłócania charakteru i stylu wnętrza.
Dzięki temu możemy symbolicznie zaznaczyć funkcjonalne strefy pomieszczenia, podkreślając ich charakter zróżnicowaną barwą. Białe meble są wtedy jakby wspólnym mianownikiem, sprawiają, iż koncepcja aranżacji pozostaje czytelna, a pomieszczenie ciekawe i indywidualne.

Z podobnym zagadnieniem spotkamy się też w łazience. Większość urządzeń sanitarnych ma kolor biały, a coraz mniej popularne ceramiczne okładziny ścienne, ustępują miejsca nowoczesnym farbom specjalnie dedykowanym do takich wnętrz.
Ciemne, mocno nasycone tło ścian będzie podkreślało formę sanitariatów i armatury łazienkowej, co uwydatni jej charakter. Jednak mocny kolor zastosowany w małym pomieszczeniu może przytłaczać, dlatego zaleca się tam stosowanie jasnych, delikatnych barw, komponujących się z bielą równie dobrze.
Białe meble są modne i pasują do każdego stylu, aranżacji i wachlarza kolorystycznego. Projektując jednak wnętrze warto świadomie i z rozwagą stosować barwy, by efekt końcowy zaskakiwał pięknem i nietuzinkowością.

FFiL Śnieżka