Strona domowa » Turystyka » Słowacja zaprasza na jarmarki

Słowacja zaprasza na jarmarki

Już po raz 22 na placach: Głównym, Franciszkańskim i Hviezdoslava w Bratysławie odbywać się będzie bardzo popularny wśród mieszkańców stolicy Słowacji oraz turystów zagranicznych Jarmark Bożonarodzeniowy. Uroczyste otwarcie jarmarku odbędzie się 20 listopada o godz. 16.00 zapaleniem choinki na Placu Głównym. Jednocześnie z zapaleniem choinki rozświetlona zostanie dekoracja świąteczna na bratysławskiej Starówce, która uatrakcyjnia atmosferę Kiermaszu Bożonarodzeniowego.

W 108 specjalnie udekorowanych stoiskach prezentowane będą typowe regionalne potrawy i napoje oraz upominki. Podawane będą loksze (placki z ciasta ziemniaczanego) nadziewane gęsią wątróbką lub kapustą, pieczone kiełbaski i gęsi, kapuśniak, pagacze – ciastka skwarkowe, chleb ze smalcem i cebulką, potrawy mięsne i rybne z grilla oraz typowe napoje: grzane wino, pitny miód (medovina), grog i poncz. Nie zabraknie również słodkich wypieków: strudle /jabłkowe, makowe, orzechowe, serowe/, pierniki miodowe oraz oblatki. Zakazany będzie sprzedaż mocnych alkoholi i piwa.

– Oprócz jedzenia na Kiermaszu Bożonarodzeniowym kupić będzie można upominki i drobiazgi związane ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia – wyroby ze skóry, szkła, ceramiki, wikliny, drewna, liści kukurydzy, pszczelego wosku itd.  – poinformował „Splendor” Ján Bošnovič, dyrektor Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce. – Wspaniałą świąteczną atmosferę uzupełnią pokazy na żywo rękodzieła ludowego. Kiermasz czynny będzie codziennie w godz. 10.00 – 22.00.

Jednocześnie rozpoczyna się festiwal Słowackie Święta Bożego Narodzenia w Bratysławie. Impreza odbywa się na Rynku Głównym a podczas niej wystąpią  zespoły i artyści z Zachodniej, Środkowej oraz Wschodniej Słowacji.  Dodatkową atrakcją będą dwa otwarte lodowiska na Placu Hviezdoslava oraz na Placu Prymasowskim. Ślizgawka na Placu Prymasowskim otwarta zostanie po raz pierwszy. Wstęp na lodowiska będzie bezpłatny. Na miejscu będzie można wypożyczyć łyżwy.  Lodowisko czynne będzie aż trzy miesiące do 2 marca 2016 roku. Dla dzieci i dorosłych przygotowanych będzie szereg niespodzianek, np. 6 grudnia dzieci na lodowisku odwiedzi Mikołaj z prezentami a podczas Sylwestra na lodowiskach odbędzie się dyskoteka.  

– Zapraszamy również na tegoroczny Bajkowy Jarmark Bożonarodzeniowy do Koszyc – zachęca Ján Bošnovič. – Uroczyste otwarcie Jarmarku nastąpi 4 grudnia i potrwa do 23 grudnia br. W licznych, specjalnie udekorowanych stoiskach, podawane będą regionalne potrawy świąteczne, grzane wino i poncz. Dla uczestników Jarmarku przygotowany zostanie atrakcyjny program kulturalny podczas którego występować będą znane słowackie zespoły muzyczne.   

Podobne kiermasze bożonarodzeniowe jak w Bratysławie i Koszycach, ale na mniejszą skalę, organizowane będą we wszystkich większych miastach na Słowacji (m.in. w Zilinie, Preszowie, Nitrze, Trnavie, Banskej Bystrzycy, Liptovskym Mikulasu, Popradzie).