Strona domowa » Turystyka » Słowacja prezentuje się w Gliwicach

Słowacja prezentuje się w Gliwicach

Podczas dwudniowej prezentacji razem z przedstawicielami branży turystycznej ze Słowacji  Konsulat Honorowy Republiki Słowackiej w Gliwicach oraz Narodowe Centrum Turystyki Słowackiej zaprezentują całoroczne atrakcje turystyczne tego pięknego kraju. Mieszkańcy Gliwic i Śląska zapoznają się ze słowackimi ośrodkami narciarskimi, parkami narodowymi, kąpieliskami termalnymi, uzdrowiskami, szlakami winnymi, zabytkami UNESCO, zamkami, jaskiniami i hotelami Spa & Wellness.

Wszystko odbędzie się na gliwickim Rynku 15 i 16 października br. – Doradzimy gdzie na Słowacji spędzić jesienno-zimowy weekend, Święta Bożego Narodzenia, Sylwestra czy ferie zimowe oraz poinformujemy jak atrakcyjnie cenowo wypoczywać w naszym kraju – mówi Ján Bošnovič, dyrektor Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce. – Szeroką publiczność, branżę turystyczną i dziennikarzy ze Śląska zapraszamy w sobotę 15.10. w godz. 10.00 -19.00 a w niedziele 16.10. w godz. 10.00-16.00 na Rynek w Gliwicach gdzie oprócz walorów turystycznych Słowacji zaprezentujemy słowacką kulturę oraz gastronomię.

 Kucharze z Małokarpackiego Regionu koło Bratysławy serwować będą regionalną specjalność „loksze” nadziewane gęsią wątróbką oraz „loksze” na słodko podawane z powidłami, orzechami lub makiem. Kucharze z Terchovej, gdzie urodził się karpacki zbójnik Juraj Janosik, gotować będą „Terchovsky gulasz”, który podawany będzie z lokalnym piwem z górskiego browaru Vŕšky w Terchovej.

Dodatkowo dla miłośników win przygotowana będzie degustacja wyśmienitych słowackich win z Małokarpackiego, Nitrzańskiego i Tokajskiego Regionu.  Urozmaiceniem prezentacji Słowacji  będą konkursy wiedzy na temat Słowacji oraz występy słowackich zespołów ludowych. Uczestnicy „Weekendu Słowackiego” będą mieli okazję wysłuchać i zobaczyć grę na cymbałach oraz zapoznać się z terchovską muzyką, która w 2013 roku zapisana została na Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO.  Wstęp jest bezpłatny.  „Weekend Słowacki” w Gliwicach realizowany jest z okazji prezydencji Słowacji w Radzie Unii Europejskiej, która rozpoczęła się 1 lipca i potrwa do 31 grudnia 2016 r.