Strona domowa » Samorząd » Rozmowa z prof. Jackiem Majchrowskim, prezydentem Krakowa

Rozmowa z prof. Jackiem Majchrowskim, prezydentem Krakowa

Kraków to nie tylko zabytki

– W 2012 padł kolejny rekord odwiedzin Krakowa przez turystów. Jak miasto stara się przyciągać kolejne rzesze ludzi, by pobyt w mieście nie był kolejnym zwiedzaniem tych samych miejsc?

– Kraków dzisiaj to nie tylko same zabytki, choć one są bardzo cenne. Od kilku lat staramy się kreować wizerunek Krakowa na wielu płaszczyznach. To miasto bogate w historię, tradycję i kulturę, a zarazem dynamiczne i innowacyjne, odważnie budujące swoją przyszłość, o atrakcyjnej ofercie biznesowej. To efekt długofalowy. W przypadku Krakowa zaplanowano całą kampanię reklamową, której poszczególne elementy dotyczą wielu dziedzin. Kraków to wydarzenia kulturalne, m.in. organizowane przez Krakowskie Biuro Festiwalowe. Wśród wartych polecenia są Festiwal Sacrum Profanum, cykl Opera Rara, Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada oraz Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia. Oferujemy też wstęp do ponad stu placówek muzealnych Krakowa.

– Czym, poza zabytkami chcecie przyciągnąć turystów?

Wspominałem już o krakowskich festiwalach, zbierających wspaniałe recenzje na całym świcie. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że oferta Krakowa musi się zmieniać, bo choć Sukiennice, Kościół Mariacki czy Wawel są naszą dumą, to nie są jednak wystarczającym powodem, by do Krakowa wracać. Stąd też szczycimy się nowymi muzeami – podziemiami Rynku Głównego, gdzie odkrycia archeologiczne splatają się nowoczesną techniką multimedialną. Olbrzymim zainteresowaniem wśród zagranicznych erudytów cieszy się też muzeum w dawnej Fabryce Oskara Schindlera, przybliżające czasy okupacji hitlerowskiej. Zapraszam też do Muzeum Sztuki Współczesnej.

– Kraków w ostatnich latach jest także wysoko oceniany, jako miasto przyjazne inwestycjom. Lokalizację znalazły tu firmy outsourcingowe oraz finansowo – księgowe. Jaka jest szansa na dalsze duże inwestycje w Krakowie w najbliższym czasie?

Liczba inwestorów w Krakowie systematycznie rośnie. To skutek konsekwencji naszych działań w zakresie rozwoju gospodarczego miasta, które oparte są na Strategii Rozwoju Krakowa. Właśnie ten dokument jest bazą wyjściową dla wszystkich naszych aktywności, które realizujemy pod marką KRK2B, czyli Kraków dla Biznesu. Kraków to miasto otwartego dla biznesu, przyjazne inwestorom, oferujące firmom kompleksową obsługę w Centrum Obsługi Inwestora. Najdynamiczniejszym sektorem w Krakowie jest sektor outsourcingu, czyli usługi BPO, IT i R&D. W samym Krakowie takich firm działa 30, natomiast wraz z firmami R&D, centrami IT i innymi, świadczącymi wyspecjalizowane usługi, ich liczba wynosi 54. Firmy te zatrudniają łącznie około 20 000 osób. Potwierdzeniem tego trendu jest wysoka pozycja Krakowa, w rankingu Global Services i Tholons 2010. Kraków uplasował się na pierwszym miejscu na świecie pod względem atrakcyjności dla inwestycji outsourcingowych w kategorii emerging. Warto dodać, że w 2009 Kraków też po raz pierwszy został wymieniony wśród miast atrakcyjnych dla firm z sektora badań i rozwoju, a właśnie na taki outsourcingu stawiamy.

– Czym Kraków przyciąga inwestorów ?

Dzięki swojemu potencjałowi ludzkiemu i naukowemu a także dobrej współpracy w trójkącie samorząd-nauka-biznes, Kraków będzie nadal atrakcyjną lokalizacją dla inwestorów, szczególnie dla branży BPO i  high-tech. Ważny jest także stały rozwój infrastruktury miejskiej, który pozwala planować i lokować nowe inwestycje w Mieście. Nowe możliwości przyciągania inwestorów stworzy także przygotowywana właśnie koncepcja powstania Strefy Gospodarczej w Nowej Hucie. Strefa ta stworzy nowe tereny a co za tym idzie oferty nieruchomości pod przyszłe inwestycje. Przyciągamy inwestorów, bo Kraków to inwestycja w prestiż. Jednak utrzymanie rangi Krakowa, czyli metropolii o znaczeniu europejskim, wymaga nadal szeregu działań, podnoszących jakość każdej z dziedzin funkcjonowania. Nie osiadamy więc na laurach, pomimo, że inni nas chwalą.

TOMASZ ROWIŃSKI