Strona domowa » Gospodarka » Restauratorzy i przedsiębiorcy pomagają potrzebującym

Restauratorzy i przedsiębiorcy pomagają potrzebującym

Jan Kościuszko, znany krakowski restaurator, publicysta i filantrop po raz kolejny szykuje największą wigilię w Europie dla najbardziej potrzebujących. Ponad 200 tysięcy pierogów przygotowano na tegoroczną Wigilię dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących, która odbędzie się 20 grudnia 2015 roku, od godziny 11.00 do 17.00 na Rynku Głównym w Krakowie (od strony Ratusza). – Ale nie ma się co martwić, jeżeli to będzie mało, to jesteśmy przygotowani, by dostarczyć więcej – mówi Michał Kościuszko, znany kierowca rajdowy i syn Jana Kościuszko, restauratora i filantropa, pomysłodawcy akcji, która odbędzie się już po raz 19.

Przygotowania do tej niezwykłej akcji trwają od dwóch miesięcy, wszystko po to by wspólne świętować przy największym w Polsce wigilijnym stole „pod gołym niebem”. – My nikogo nie dzielimy pod względem materialnym, przychodzą wszyscy, bezdomni i mający dach nad głową, ci, dla których to będzie jedyna wigilia i tacy,  których stać na posiłek – mówił Jan Kościuszko, podczas konferencji prasowej 16 grudnia. – I to jest najpiękniejsze, bo liczy się świąteczna atmosfera. W tym dniu bezpłatną pomoc otrzymają wszyscy, którzy podejdą do stołu.

Podobnego zdania jest ks. Marek Leśniak z najstarszej w Polsce organizacji charytatywnej Arcybractwo Miłosierdzia pod wezwaniem Bogurodzicy Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w Krakowie. – Nie chodzi o materialne sprawy niektórych uczestników wigilii ale ich duchowe potrzeby – mówił. – One są najważniejsze. Należy uszanować godność wszystkich. W tym czasie najważniejsze jest, byśmy się łączyli.

Jednak jak podkreślał Jan Kościuszko od samego początku wigilia jest skierowana do osób najbardziej potrzebujących, biednych i bezdomnych, i to gównie oni korzystają z posiłków i darów przekazanych przez krakowian. – Często są to osoby wykluczone z rodzin przez swoich najbliższych – mówił Kościuszko. – Otrzymane wiktuały zanoszą później do tych domów jako prezenty o dzielą się z najbliższymi.

Dlatego organizatorzy apelują, żeby mieszkańcy Krakowa, wzorem lat ubiegłych wsparli akcję przynosząc żywność o przedłużonej przydatności do spożycia – konserwy mięsne, gotowe dania i makarony. – Od 19 lat krakowianie nas nie zawodzą i otwierają swoje serca dla innych – mówił Jan Kościuszko. – Nasza akcja jest najbardziej transparentna, nie przyjmujemy pieniędzy, a wszystkie otrzymane dary przekazujemy od razu na miejscu potrzebującym. Są ci co chcą i mogą dać i ci, którzy chcą lub muszą z tej pomocy skorzystać. Pomiędzy nimi jest stół wigilijny.

Pierwsze tego rodzaju spotkanie dla osób potrzebujących zorganizowane zostało 1996 roku. Rozdano wtedy około pięć tysięcy porcji posiłków. W ubiegłym roku było to aż ponad 50 tysięcy porcji wigilijnych potraw. Z roku na rok liczba potrzebujących wzrasta, a Wigilia na Rynku w Krakowie stała się wydarzeniem wyczekiwanym przez wiele osób przyjeżdżających z całego kraju. W czasie akcji otrzymają one tradycyjne świąteczne dania, które przygotowane zostaną przez restauracje należące do Grupy Kościuszko oraz wigilijne karpie dostarczone przez Gospodarstwo Rybackie „Dolina Będkowska”. Przygotowano 10 tysięcy porcji karpia.

Pracownicy Grupy Kościuszko często po godzinach pracy zostawali, by bezpłatnie pomóc w organizacji akcji. – Przygotowaliśmy 200 tysięcy pierogów oraz inne dania – mówi Michał Kościuszko. – To ogrom pracy wykonanej często po godzinach. Nasi pracownicy będą także wolontariuszami podczas wigilii.

Potrzebującym rozdanych zostanie wiele tysięcy paczek świątecznych ze słodyczami i artykułami spożywczymi przygotowanych dzięki wsparciu partnerów akcji. Organizację wigilii wspiera „Grupa Kościuszko M2B”, restauracje „Sławkowska 1” i „Stara Kuchnia” oraz Arcybractwo Miłosierdzia pod wezwaniem Bogurodzicy Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w Krakowie, jak również partnerzy wydarzenia: Jeronimo Martins Polska, właściciel sieci sklepów „Biedronka”, producent słodyczy Wawel S.A., Bacówka Towary Tradycyjne, Grupa Very Good i należące do niej Gospodarstwo Rybackie Dolina Będkowska oraz firma ABC K. Bobula i A Bobula Spółka Jawna, która jak co roku dostarczy jednorazowe naczynia oraz ponad sto wolontariuszy. W otwarciu Wigilii dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących weźmie udział Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, który objął wydarzenie patronatem honorowym. Jak co roku udział w akcji zapowiedziały także znane osobistości krakowskiej kultury i biznesu.