Strona domowa » Motoryzacja » Rekord należy do Jaguara XE SV Project 8

Rekord należy do Jaguara XE SV Project 8

Jaguar XE SV Project 8 z 600-konnym silnikiem pokonał okrążenie Północnej Pętli toru Nürburgring w 7:21,2min— najkrótszym czasie w historii, uzyskanym przez czterodrzwiowego sedana w wersji produkcyjnej. Najbardziej ekstremalny Jaguar dopuszczony do ruchu ulicznego — zaprojektowany, skonstruowany i ręcznie zmontowany przez SVO — rozpędza się do 100km/h w 3,7 sekundy i osiąga prędkość maksymalną 332 km/h

Produkcja ograniczona do 300 sztuk trafi do sprzedaży na całym świecie w przyszłym roku, w tym na rynek polski. Jaguar XE SV Project8, opracowany przez Special Vehicles Operations (SVO), pokonał Północną Pętlę (Nordschleife) toru Nürburgring Jaguar XE SV Project 8 w rekordowym czasie i tym samym zyskał tytuł najszybszego na świecie czterodrzwiowego sedana. Niewiarygodny czas wynoszący 7 minut i 21,2 sekundy jest o prawie 11 sekund lepszy od czasu poprzedniego rekordzisty na legendarnym niemieckim torze o długości 20,8 kilometra i plasuje 600-konny Project 8 przed wieloma spośród najszybszych na świecie samochodów klasy Sportsport.

– Celem zespołu projektantów i inżynierów SVO było stworzenie najlepszego na torze dopuszczonego do ruchu Jaguara w historii — nie tylko najszybszego, ale także najbardziej dynamicznego – stwierdził Mark Stanton, dyrektor SVO. – W efekcie w nadwoziu wersji Project 8 z modelu XE wykorzystano tylko dach i poszycie przednich drzwi, a 75 procent jego części mechanicznych jest nowych. Ten zdumiewający rekord toru Nürburgring Nordschleife potwierdza sukces tak daleko idących zmian.

John Edwards, dyrektor zarządzający Jaguar Land Rover Special Operations, dodał, że celem działu SVO jest przesuwanie granic w dziedzinie osiągów, luksusu i zdolności terenowych. – Ręcznie produkowany XE SV Project 8 w pełni potwierdza tę zasadę, uzyskując w najmniejszym czterodrzwiowym sedanie Jaguara osiągi lepsze niż samochody klasy Supersport – mówi. – Rekord toru Nürburgring Nordschleife podkreśla nasze zobowiązanie do zaoferowania najbardziej ekstremalnego Jaguara nabywcom wersji Project 8, którzy wkrótce osobiście poznają tego rewelacyjnego sedana.