Strona domowa » Motoryzacja » Rafał Sonik zwyciężył Dakar

Rafał Sonik zwyciężył Dakar

Rafał Sonik został 17 stycznia zwycięzcą 37. Rajdu Dakar w kategorii quadów. Znany krakowski przedsiębiorca drugiego w klasyfikacji generalnej Argentyńczyka Gonzaleza Ferioliego wyprzedził o prawie trzy godziny. W rywalizacji samochodów trzecie miejsce w tegorocznym Dakarze zajął Krzysztof Hołowczyc.

To jeden z największych sukcesów w historii polskich sportów motorowych. Sonik już po raz czwarty stanął na podium tej imprezy. Rok temu był drugi, a w 2009 i 2013 – trzeci. Trzykrotnie zdobywał Puchar Świata FIM w cross-country (2010, 2013, 2014).Na szczyt dakarowy Rafał Sonik próbował wspiąć się od siedmiu lat. W końcu mu się udało. Polski quadowiec ukończył ostatni odcinek specjalny i tym samym osiągnął upragniony sukces – pierwsze miejsce w najtrudniejszym i najbardziej prestiżowym rajdzie w świecie motor sportu.

Na ostatnim oesie nie było już potrzeby się spieszyć. Rafał Sonik miał trzy godziny przewagi nad drugim w klasyfikacji Argentyńczykiem. Chwila chwały przyszła szybciej niż się spodziewał, ponieważ ze względy na trudne warunki atmosferyczne, organizatorzy zdecydowali o skróceniu odcinka specjalnego.

Rafał Sonik jest pierwszym Polakiem, który wygrał Rajd Dakar. Wcześniej na najwyższym stopniu podium był również Dariusz Rodewald – mechanik pokładowy z holenderskiego Iveco Gerarda de Rooya, jednak 48 – letni kapitan Poland National Team jest pierwszym, który dokonał tego jako rajdowiec. Ogromną radość dopełnił fakt wywalczenia przez Krzysztofa Hołowczyca trzeciego miejsca w rywalizacji samochodów.