Strona domowa » Sport » Rafał Majka wygrał 71 Tour de Pologne

Rafał Majka wygrał 71 Tour de Pologne

W jeździe indywidualnej, kończącej wyścig Majka zajął 13. miejsce, wystarczyło to jednak do utrzymania prowadzenia. Zwycięstwo Małopolanina w całym wyścigu poprzedziły dwa sukcesy w najtrudniejszych, górskich etapach rywalizacji: do Szczyrbskiego Jeziora na Słowacji oraz wokół Bukowiny Tatrzańskiej. Zakończenie wyścigu odbyło się 9 sierpnia w Krakowie.

W klasyfikacji generalnej Polak pokonał dwóch Hiszpanów – Jona Izagirre – o osiem sekund i Benata Intxaustiego o 22 sekundy. W jeździe indywidualnej na czas w Krakowie najlepszy okazał się belgijski kolarz Kristof Vandewalle. W klasyfikacji punktowej zwyciężył Białorusin Jauheni Hutarowicz, a najaktywniejszym kolarzem został Austriak Matthias Krizek, najlepszą drużyną okazał się hiszpański Movistar. Wyścig był bardzo udany również dla innego Małopolanina: Przemysław Niemiec, pochodzący z Oświęcimia, zajął piąte miejsce w klasyfikacji generalnej.

Na krakowskim Rynku zgromadzili się fani kolarstwa nie tylko z Polski, ale także kibice z całego świata. Na mecie na zwycięzcę czekała również rodzina kolarza z podkrakowskich Zegartowic. W imieniu mieszkańców Krakowa i całej Małopolski, a także wszystkich kibiców, nagrody najlepszym kolarzom Tour de Pologne wręczyli m.in. gospodarze dzisiejszego etapy wyścigu: marszałek Małopolski Marek Sowa oraz prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Podczas uroczystości dekoracji zgromadzeni fani sportu odśpiewali zwycięzcy Rafałowi Majce „Sto lat”. 

Rafał Majka jest pierwszym Polakiem od 11 lat, który wygrał Tour de Pologne. Tegoroczny wyścig ukończyło 131 kolarz spośród 167 startujących. Rywalizacja rozpoczęła się 3 sierpnia w Gdańsku.

FOT. www.malopolskie.pl