Strona domowa » Motoryzacja » Przywracają blask autom marzeń

Przywracają blask autom marzeń

Jaguar xj6 z 1984 roku wygląda jakby wyjechał prosto z fabryki. Lśniący lakier bez jakiejkolwiek małej rysy, błyszczące chromoniklowe elementy dodają mu jeszcze większej urody. Wnętrze pachnie nowością jakby nikt nigdy tym samochodem nie jeździł. Tylko czy aby ta klasyczna, przyciągająca uwagę swoją agresywną sylwetką limuzyna nie wyjechała z fabryki ? Jak nazwać warsztat, gdzie przywrócono brytyjski szyk temu krążownikowi szos, który jeszcze kilka miesięcy temu był prawie wrakiem ? To w Dream Cars Garage w Dębicy auto przeszło metamorfozę, która przywróciła autu urodę i witalność. Wszystko za sprawą pasji Piotra Urbanika, właściciela firmy i jego zespołu.

Piotr Urbanik dopiero skończył liceum i zaczyna studia, jednak swoją firmę prowadzi już trzeci rok. Wszystko zaczęło się od pasji do klasycznej motoryzacji, jak również pracy w warsztacie przy naprawie samochodu. No bo jak nie czuć dumy, gdy z rozklekotanego auta ktoś potrafi zrobić sprawny samochód, który w końcu działa i cieszy oko.

– To, co robimy jest naszą pasją, przez to wszystkie prace wykonujemy najlepiej jak potrafimy z użyciem najlepszych materiałów – mówi Piotr Urbanik. – Zajmujemy się kompleksową obsługą i naprawą aut zabytkowych. Z doświadczenia wiemy, że każdy samochód jest inny, dlatego do każdego klienta podchodzimy indywidualnie.

Na razie Dream Cars Garage od podstaw wyremontował i odrestaurował dwa samochody. Volkswagena garbusa i Jaguara xj6. W kolejce czeka citroen u23 z 1963 r. i mercedes 115. Jednak aut z drobnymi poprawkami warsztat gościł już wiele. A to polonezy i fiaty, klasyki polskiej motoryzacji, olbrzymią limuzynę mercedesa. Tu trzeba poprawić lakier, tu wyremontować silnik, czy sprowadzić i dopasować element silnika czy karoserii.

Warsztat specjalizujemy się w naprawach i serwisie zabytkowych pojazdów. Usługi obejmują pełen zakres działań związanych z serwisem oldtimerów, czyli naprawę i odnowę silników, skrzyń biegów, układów kierowniczych, hamulców oraz instalacji elektrycznych we wszystkich modelach zabytkowych aut. Zakład świadczy usługi blacharskie zarówno na częściach oryginalnych jak i odbudowanych oraz kompleksowe renowacje karoserii pojazdu, w tym lakiernictwo wszystkich części auta, wybór powłoki lakierniczej według preferencji klienta, a także renowację wnętrza pojazdu i naprawę zniszczonych elementów tapicerki.

Kiedy Piotr Urbanik od podstaw odrestaurował garbusa, wiedział, że kolejne auta to już tylko wyzwanie, któremu jego firma na pewno sprosta. Volkswagen zyskał swoje nowe życie i cieszy nie tylko klientów odwiedzających warsztat. – Garbus wozi młodych do ślubu – mówi właściciel Dream Cars Garage. – Mimo, że auto nie grzeszy przestrzenią jest chętnie wynajmowane przez młodych. Nie tylko sami nim podjeżdżają pod kościół, często biorą auto z kierowcą.

Nic dziwnego. Garbus lśni jakby zjechał dopiero co z taśmy linii produkcyjnej. Poza tym coraz częściej Polaków stać na spełnienie swoich marzeń o klasycznych autach. Nie są to marzenia tanie. Na początku trzeba znaleźć model, który najlepiej by miał jak najwięcej oryginalnych części. Jak uda się go w miarę tanio kupić, trzeba mieć świadomość, że renowacja będzie kosztowała tyle, co nowy, tani samochód kompaktowy. Auto zostanie rozebrane do ostatniej śrubki, zabezpieczone, wylakierowane, z odtworzonym oryginalnym wnętrzem, wyremontowanym silnikiem. Wyjeżdżając z Dream Cars Garage będzie wyglądało jak nowe. Na dodatek właściciel auta otrzyma trzyletnią gwarancję.

– Przywracamy dawny blask zabytkowym samochodom – mówi Piotr Urbanik. – Odnawiamy, reperujemy i rekonstruujemy oryginalny design auta. Specjalizujemy się w naprawach mechanicznych, regeneracji silników, renowacjach zawieszenia, naprawach układów hamulcowych i instalacji elektrycznych. Oferujemy kompleksowe naprawy i pełen serwis zabytkowych aut.

Nie jest to łatwe. Tygodnie poszukiwań oryginalnych części w internecie, czytanie informacji o danych technicznych auta i problemy z podwykonawcami. Wszystko po to, by klient otrzymał usługę najwyższej jakości.

Rynek odrestaurowanych samochodów klasycznych wciąż się powiększa. Nie tylko poza granicami kraju, skąd dębicka firma również otrzymuje zlecenia. Także w Polsce coraz chętniej panowie w średnim wieku z rozrzewnieniem wspominają swoje „beczki” mercedesa, „rekiny” bmw, „bączki”, czyli maluchy fiata itp. To nimi jeździli przed laty, zabierali dziewczyny na randki i wakacje. Dzisiaj chcą mieć w garażu obok współczesnego auta, także samochód, z którym mają dobre wspomnienia lub przypomina im czasy młodości. Odszukują zadbane egzemplarze lub decydują się zlecić ich odrestaurowanie takim firmom jak Dream Cars Garage. Czasem nie ma w tym całej tej ideologii. Klientami są również młodzi. Po prostu ktoś kocha klasyczne auta i chce mieć takie.

– To auta z charakterem – mówi Piotr Urbanik. – Jaguar dla klienta spod Warszawy prowadzi się komfortowo. Nie ma udogodnień, jak współczesne auta a mimo to jest bardzo wygodny, ma dużą moc, dynamiczny silnik. Poza tym takie auto wygląda niebanalnie pośród współczesnych i zwraca uwagę.

O jakim aucie marzy właściciel Dream Cars Garage. – Jest wiele pięknych aut, ale klasyczny ford mustang byłby spełnieniem tych oczekiwań – dodaje Piotr Urbanik.