Strona domowa » Samorząd » Prof. Jan Miodek honorowym obywatelem Wrocławia

Prof. Jan Miodek honorowym obywatelem Wrocławia

Prof. Jan Miodek otrzymał 24 czerwca tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia. Na sesji Rady Miasta wręczono również Nagrodę Wrocławia, którą otrzymał prof. Roman Kołacz.

– Jan Miodek to wybitny językoznawca, który niewątpliwie kojarzy się z Wrocławiem – mówi Rafał Dutkiewicz, prezydent miasta. – Dokonania profesora doceniane są w całym kraju. Bez wątpienia promuje on nasze miasto. 

Profesor Jan Miodek jest autorem 600 publikacji w tym 14 książek. Przez 25 lat był dyrektorem Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. W latach 1987-2007 prowadził cotygodniowy program telewizyjny “Ojczyzna polszczyzna”. Jest także laureatem wielu nagród w tym m.in. Wiktora i Super Wiktora. Wygrywał także plebiscyt na najpopularniejszego wrocławianina. 

– Dzięki panu profesorowi Miodkowi zwracamy większą uwagę na nasz ojczysty język – mówi Jacek Ossowski, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia. – Mówimy i piszemy lepiej. Zgłaszając jego kandydaturę do tytułu staramy się docenić jego pracę.

Co roku, od 25 lat, w dzień św. Jana Chrzciciela, patrona miasta, stolica Dolnego Śląska obchodzi swoje święto: przyznawane są tytuły Honorowego Obywatela Wrocławia, wręczane są Nagrody Wrocławia, a w Sali Rycerskiej Ratusza odbywa się uroczyste posiedzenie Rady Miejskiej.

FOT. URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO