Strona domowa » Gospodarka » Produkują opony już 75 lat

Produkują opony już 75 lat

Firma Oponiarska Dębica S.A. złożyła 4 kwietnia hołd twórcom Centralnego Okręgu Przemysłowego oraz Fabryki Gum Jezdnych w Dębicy, dzięki którym polski producent opon jest obecnie jednym z największych i najnowocześniejszych zakładów na świecie. Podczas rocznicowych uroczystości odsłonięto przed siedzibą spółki pomnik z tablicą.

Fabrykę Gum Jezdnych otwarto 4 kwietnia 1939 roku w Dębicy. – Nie na długo, bowiem wybuchła wojna, zaś w jej trakcie rozkradziono nowoczesne jak na ówczesne czasy linie produkcyjne, zaś w budynku znajdował się tylko warsztat samochodowy – mówił Jacek Dymitrowski, historyk, dyrektor Muzeum Regionalnego w Dębicy. – Po wojnie odbudowano zakład.

W okresie Centralnego Okręgu Przemysłowego nikt nie przypuszczał, że na nieużytkach rolnych wyrośnie jedna z największych potęg oponiarskich na świecie i zarazem jeden z najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych koncernu Goodyear. Zakład przetrwał plan sześcioletni, „małą stabilizację”, czasy Edwarda Gierka, stan wojenny i trudne lata 80. Przez cały czas produkował i był coraz lepszy. Unowocześniał się i eksportował. Jednak dopiero transformacja lat 90. XX wieku stworzyła mu prawdziwą szansę, którą wykorzystał w pełni. W 1996 roku The Goodyear Tire & Rubber Company nabył większościowy pakiet akcji Dębicy, za który zapłacił ponad 132 mln zł, czyli 55 mln dolarów i zobowiązał się do zainwestowania w polską firmę 100 mln dolarów w ciągu 10 lat. W ciągu pierwszych trzech lat – do końca 1998 roku, Goodyear zainwestował w Dębicy 73 mln dolarów, a do końca 2005 roku nie obiecane 100 mln, ale aż 170 mln dolarów.

– Firma Oponiarska Dębica S.A. to dziś jeden z największych zakładów tego typu na świecie – powiedział Jacek Pryczek, prezes Zarządu Firmy Oponiarskiej Dębica S.A. – W barwach Goodyeara to trzeci, a w Europie pierwszy. Daje zatrudnienie niemal 3 tysiącom osób. Co roku do budżetu odprowadza miliony złotych podatków, przynosi zysk i jest jednym z największych polskich eksporterów. To tutaj produkowane są najnowocześniejsze opony HP i UHP marek Goodyear, Dunlop, Fulda, Sava i Dębica, które wysyłamy na cały świat.

W minionych 20 latach Firma Oponiarska Dębica S.A. i jej strategiczny partner, koncern Goodyear, zainwestowały w Dębicy setki milionów złotych. Ostatnia inwestycja, którą właśnie ukończono, została wdrożona w ramach Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec, a jej koszt wyniósł około 205 mln złotych. Dzięki niej Firma Oponiarska Dębica S.A. spełnia wymogi techniczne i prawne, określone w dyrektywie Unii Europejskiej w zakresie etykietowania opon. W ten sposób spółka utrzymuje konkurencyjną pozycję w stosunku do innych producentów opon w Polsce i na świecie. Co więcej, inwestycje pozwoliły rozszerzyć produkcję opon o najwyższych parametrach technicznych High Performance i Ultra High Performance, przeznaczonych do samochodów osobowych osiągających wysokie prędkości oraz opon ograniczających zużycie paliwa i emisję hałasu. W Dębicy wytwarzane są opony o jednych z najwyższych parametrów określonych przez Unię Europejską – m.in. Goodyear EfficientGrip Performance, czy Dunlop Sport BluResponse z kategoriami BA na etykiecie, ale także opony przeznaczone na oryginalne wyposażenie dla takich marek aut, jak: Ford, Opel, Peugeot, Renault, czy Volkswagen.

– Wciąż inwestujemy, ale także wspomagamy społeczność lokalną i pomagamy potrzebującym – mówił Jacek Pryczek. – Jesteśmy innowacyjni i proekologiczni. Nasza spółka zdobywa nagrody i wyróżnienia, m.in. zajmuje wysoką pozycję w rankingu polskich marek dziennika „Rzeczpospolita”, jest wśród najszybciej rosnących spółek giełdowych magazynu Forbes, czy wśród najlepszych pracodawców Top Employers..

Dzięki tym sukcesom biznesowym, Firma Oponiarska Dębica S.A. może regularnie wspierać lokalną społeczność Dębicy, samorząd, instytucje charytatywne czy organizacje działające na rzecz chorych, niepełnosprawnych i poszkodowanych przez los. W ostatnich latach na pomoc dla chorych, niepełnosprawnych i zagrożonych wykluczeniem, akcje charytatywne, dofinansowania, wsparcie dla zdolnych uczniów, darowizny dla szkół, straży pożarnej, pogotowia oraz policji, przeznaczyła ponad 4 mln zł. Firma Oponiarska Dębica S.A. to również inicjator wielkiego przedsięwzięcia kulturalnego. Już po raz trzeci w ostatnią sobotę sierpnia 2014 roku, odbędzie się w Dębicy GoodFest, festiwal młodej muzyki alternatywnej i elektronicznej. Wystąpią artyści, którzy wykraczają poza powszechnie obowiązujące trendy muzyczne, oferując wszystkim fanom muzyki nowe obszary doznań. W tym roku zagrają Brodka, Kaliber 44, Dawid Podsiadło, Kamp!, Bokka, Fismoll, Stara Rzeka i Rebeka.

Obecni na uroczystości Grażyna Henclewska, wiceminister gospodarki oraz Krzysztof Król z Kancelarii Prezydenta podkreślali wysoką pozycję Firmy Oponiarskiej oraz znaczenie dla gospodarki Polski. Podobnie wypowiadali się przedstawiciele władz województwa, wicewojewoda Alicja Wosik i Władysław Ortyl, marszałek Podkarpacia.

W 1939 roku wytwarzano 350 kompletów ogumienia na dobę. – Obecnie produkujemy 45 tysięcy opon do samochodów osobowych dziennie, czyli jesteśmy w stanie dostarczyć 8 tysięcy kompletów do samochodu na dobę – mówi Stanisław Cieszkowski, dyrektor do spraw produkcji i członek zarządu spółki. – To 120 różnych rodzajów opon. Poza tym produkujemy około 1700 sztuk opon dziennie do samochodów ciężarowych oraz od 1600 do 1700 opon do ciągników rolniczych