Strona domowa » Kultura » Pomnik upamiętnił działalność Halora

Pomnik upamiętnił działalność Halora

Uroczyste odsłonięcie rzeźby upamiętniającej Antoniego Halora w Galerii Artystycznej na placu Grunwaldzkim w Katowicach odbyło się 8 września br.

Antoni Halor urodził się w 12 lipca 1937 r. w Siemianowicach Śląskich, a zmarł 10 lutego 2011 r. w Katowicach. To reżyser filmowy i teatralny, artysta plastyk, literaturoznawca, publicysta. Autor i scenarzysta filmów dokumentalnych, fabularnych i animowanych, przedstawień Teatru Telewizji i innych widowisk telewizyjnych. Malarz, rysownik, grafik, ilustrator książek, jeden z prekursorów mail art. Założyciel Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Kino – Oko” w Katowicach. Współzałożyciel katowickiej grupy „Onejron”. Od 1965 członek Związku Polskich Artystów Plastyków, od 1971 r. Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Autor opowiadań, scenariuszy, esejów i szkiców z dziedziny sztuki, filmu i literatury. Autor licznych książek o kulturze, obyczajach i legendach Górnego Śląska.​​

O tym, kto zostanie uhonorowany w Galerii Artystycznej, co roku decydują mieszkańcy Katowic i regionu. W ten sposób katowicki samorząd, wspólnie z mieszkańcami, honoruje postacie świata kultury zasłużone dla regionu i sztuki. W poprzednich latach w galerii odsłonięto popiersia m.in. Teofila Ociepki, Zbigniewa Cybulskiego, Jerzego Dudy-Gracza, Alfreda Szklarskiego, Henryka M. Góreckiego, Wojciecha Kilara czy Jana Skrzeka. W bieżącym roku wybrany został kolejny artysta. Autorem rzeźby Antoniego Halora jest Jacek Kiciński.