Strona domowa » Kultura » Polska Walcząca na planszach

Polska Walcząca na planszach

plakat_2W Katowicach przy ul. Mariackiej, na placu przed kościołem Mariackim, 29 lipca 2014 r. o godz. 12.00 odbędzie się otwarcie wystawy plenerowej „Polska Walcząca”. Ogólnopolska ekspozycja „Polska Walcząca” wraz z regionalną częścią została przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej oraz Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Katowicach. Autorami  scenariusza wystawy są: dr Paweł Rokicki i Tomasz Gonet, w części dotyczącej regionu. Wystawa składa się z dwudziestu dwustronnych plansz.

 Wystawa przypomina o fenomenie Polskiego Państwa Podziemnego – zjawisku wyjątkowym w okupowanej w latach II wojny światowej Europie. Opowiada o początkach polskiej konspiracji we wrześniu 1939 r., jej rozwoju i różnorodnych formach walki podziemnej przeciwko obu okupantom, zarówno Niemcom, jak i Sowietom. Poprzez archiwalne zdjęcia i dokumenty z epoki pokazuje najważniejsze wydarzenia, w tym akcję Burza i Powstanie Warszawskie, których 70. rocznicę obecnie obchodzimy. Na wystawie znajdą się sylwetki wybranych bohaterów, w tym także Żołnierzy Wyklętych, którzy kontynuowali walkę o niepodległość Polski, stawiając opór komunistycznej dyktaturze po 1944 r. Dopełnieniem tej opowieści są zdjęcia z prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w kwaterze Ł cmentarza na Powązkach, gdzie w ostatnich latach odnajdywane są i identyfikowane szczątki bohaterów Polski Walczącej, rozstrzelanych w komunistycznych więzieniach.

 Katowicki oddział IPN opracował pięć plansz regionalnych traktujących między innymi o wrześniu 1939 r. w Katowicach, podziemiu niepodległościowym na Śląsku, akcji Burza realizowanej przez Śląski Okręg AK (w głównej mierze przywołamy oddziały Gerarda Woźnicy ps. “Hardy” oraz Stanisława Wencla ps. “Twardy”, które prowadziły w regionie najaktywniejsze akcje w ramach „Burzy”), kształtowaniu się władzy komunistycznej w regionie, a także podziemiu antykomunistycznym na Śląsku i represjach wobec niego. Wystawa będzie prezentowana do 29 sierpnia 2014 r.