Strona domowa » Gospodarka » Polska przykładem dla Unii Europejskiej

Polska przykładem dla Unii Europejskiej

Premier Donald Tusk w czasie wizyt na Śląsku i Podkarpaciu zapowiedział 29 i 30 marca przedstawienie w Brukseli polskiego pomysłu Unii Energetycznej. – Europa musi być coraz bardziej solidarna w zakresie energetyki – mówił premier.

Premier przedstawił sześć wymiarów projektu Europejskiej Unii Energetycznej, czyli stworzenie skutecznego mechanizmu solidarności gazowej na wypadek kryzysów dostaw oraz zwiększenie finansowania budowy z pieniędzy Unii Europejskiej infrastruktury zapewniającej solidarność energetyczną, szczególnie na wschodzie – nawet do 75 proc. wartości projektów. Według premiera projekt powinien zakładać wspólne zakupy energii, rehabilitacja węgla, jako źródła energii, wydobycie gazu łupkowego oraz radykalną dywersyfikację dostaw gazu do UE.

img_9072– Strategiczne znaczenie ma ilość gazu, który możemy magazynować na potencjalnie krytyczny czas – mówił premier. Podkreślił, że obecnie Polskę trudno byłoby zaszantażować przerwaniem dostaw gazu.

Inwestycja w podziemny magazyn gazu Husów polega na zwiększeniu pojemności czynnej z 350 do 500 mln m3. Planowany termin zakończenia to lipiec 2014 r.

– Polska może być jak w soczewce przekładem, jak powinna wyglądać postulowana przez nas Unia Energetyczna – mówił premier.

Premier podkreślał, że właśnie w Polsce zdecydowano się na równomierne inwestowanie we wszystkie segmenty gazowej infrastruktury. Wśród inwestycji, które poprawiają nasze bezpieczeństwo gazowe wymienił: magazyny gazu, inwestycje w interkonektory (połączenia gazowe między państwami), budowę gazoportu w Świnoujściu, eksploatację własnych źródeł, takich jak gaz konwencjonalny i łupkowy.

FOT. M. ŚMIAROWSKI/KPRM