Strona domowa » Gospodarka » Polska liderem innowacyjności

Polska liderem innowacyjności

Z raportu CEED Institute wykonanego na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych wynika, że nasz kraj ma szansę stać się liderem innowacyjności w Grupie Wyszehradzkiej. Dużą rolę odgrywa Kraków zatrudniający 386 tys. naukowców i inżynierów.

W ostatnich latach Kraków stał się ważnym miejscem do rozwoju innowacyjnej przedsiębiorczości w formie startupów – niewielkich firm, zaczynających ryzykowną, ale potencjalnie przyszłościową działalność. Jedną z takich firm, którą już podbiła rynek, jest Estimote: krakowski startup uruchomiony przez absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Górniczo – Hutniczej. Młodzi – zdolni zrobili prawdziwą furorę w dziedzinie nowych technologii produkując rozwiązania oparte na Beaconach. To niewielkie urządzenia, które dzięki specjalnej aplikacji komunikują się ze smartfonami. Mogą na przykład pomóc w odnalezieniu się w terenie, dostarczać informacji o eksponatach w muzeum albo zlokalizować określony produkty w sklepie. Firma zdobyła pierwsze miejsce w rankingu 50 najbardziej kreatywnych ludzi polskiego biznesu w 2014 roku, organizowanym przez magazyn „Brief”.

Świeżym sukcesem w dziedzinie innowacyjności jest nagroda dla absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – Michała Pośpiecha. Krakowianin zaprojektował latające urządzenie do oczyszczania powietrza. Wynalazek zachwycił jurorów międzynarodowego konkursu dla młodych designerów Electrolux Design Lab 2014 i trwają już prace związane z wprowadzeniem urządzenia na rynek.