Strona domowa » Dom i wnętrza » Pierwsze tak nowoczesne centrum biurowe w Lublinie

Pierwsze tak nowoczesne centrum biurowe w Lublinie

Południowo – wschodnia Polska doczeka się prestiżowych budynków biurowych klasy A+, czyli budynków o najwyższym, światowym standardzie. Soul, bo tak nazywa się nowy kompleks biurowo – usługowy, o powierzchni całkowitej łącznie 47,5 tys. mkw., który stanie przy al. Smorawińskiego, to dzieło jednej z najbardziej utytułowanych polskich pracowni architektonicznych – JEMS Architekci. Inwestor, Kemea Invest, jest już w posiadaniu decyzji o pozwoleniu na budowę. Obecnie trwa proces wyboru generalnego wykonawcy. Pierwsze prace budowlane powinny rozpocząć się jeszcze w tym roku, a ich zakończenie planowane jest za 2 lata. Za komercjalizację projektu odpowiada międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield. Kompleks zapewni miejsca pracy dla kilku tysięcy osób.

Inwestycja zlokalizowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie skrzyżowania al. Smorawińskiego i ul. Szeligowskiego. Zaprojektowane na planie nieregularnego czworoboku, dwa nowoczesne siedmiokondygnacyjne budynki stanowią niepowtarzalną, spójną całość architektoniczną. W części podziemnej zaplanowano trzypoziomowy parking dla najemców oraz strefę parkingową dla rowerów
z szatniami i natryskami. W przestrzeni pomiędzy budynkami powstanie nowoczesne miejsce spotkań – publiczny plac z naturalną zielenią i kafejkami. Każdy z budynków – Soul North i Soul South – będzie funkcjonować niezależnie, oferując komfortowe warunki do pracy. Łącznie w kompleksie do dyspozycji najemców oddanych zostanie ok. 22 tys. mkw. powierzchni najmu brutto.

W projekcie kompleksu wykorzystano niemal wszystkie światowe rozwiązania proekologiczne
i udogodnienia dla pracowników, dzięki czemu biurowce będą spełniać wymagania międzynarodowego certyfikatu Breeam na poziomie Excellent (dotychczas otrzymało go zaledwie kilka obiektów w Polsce). Soul będzie więc ofertą dla wymagających klientów, którzy oczekują prestiżowego biura, modnego adresu, doskonałego skomunikowania oraz pełnej wygody dla swoich pracowników. Inwestor zakłada, że w pierwszej kolejności najemcami obiektu staną się firmy z branż kreatywnych: IT, designu oraz start-upy i sektor BPO.

– To kolejna inwestycja wzmacniająca potencjał Lublina na drodze do stania się zapleczem biznesowym Polski Wschodniej – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.  – Takie nowoczesne powierzchnie biurowe budują przewagę konkurencyjną naszego miasta i stymulują powstawanie nowych miejsc pracy. Wysokiej jakości i korzystne cenowo obiekty dają możliwość rozwoju już istniejących przedsiębiorstw, a z uwagi na atrakcyjne ceny najmu przyciągają także nowe firmy, w tym zagraniczne.

Autorem Projektu Soul jest jedna z najbardziej doświadczonych i utytułowanych pracowni architektonicznych w Polsce. To laureaci wielu nagród i zwycięzcy prestiżowych konkursów, w tym na projekt ambasady RP w Berlinie. JEMS Architekci są autorami ponad 500 tys. mkw. zaprojektowanych najlepszych powierzchni biurowych w kraju.

– Projekt Soul tworzy własne indywidualne miejsce – tłumaczy Jerzy Szczepanik-Dzikowski, jeden z założycieli pracowni JEMS Architekci. – Architektura podkreśla jego indywidualność. To miejsce to zielony dziedziniec wraz z otaczającymi go lokalami gastronomicznymi, sklepami i usługami, przestrzeniami ekspozycyjnymi wewnątrz i na zewnątrz, a także z całym systemem cyrkulacji w budynkach, których hole przylegają do dziedzińca. Całość działać ma jako przestrzeń sprzyjająca kontaktom i integracji.

Centralną częścią kompleksu jest dwupoziomowy skwer z dużą ilością zieleni i kawiarniami. – To idealne miejsce spotkań pracujących tu ludzi artystyczne   – tłumaczy Edward Kostrubiec, prezes zarządu Kemea Invest. – Tu będą wymieniać poglądy i kreatywne pomysły. Chcieliśmy stworzyć coś na kształt amerykańskiego kampusu Apple’a, w którym przestrzeń między budynkami
w sposób naturalny stanowi świetne miejsce na inspirujące dyskusje pracowników. Ale skwer chcemy też oddać mieszkańcom Lublina jako ogólnodostępną przestrzeń publiczną. Mamy wizję, aby odbywały się tam różne wydarzenia artystyczne.

Soul pozwala najemcom na swobodną aranżację przestrzeni biurowej. Kompleks będzie obsługiwany przez osiem szybkobieżnych wind, na które nawet w szczycie będziemy czekać mniej niż 30 sekund. Dzięki regulacji wilgotności powietrza i temperatury, żaluzjom przeciwsłonecznym oraz oświetleniu strefowemu uzyskamy optymalne warunki pracy. Strefy wspólne zostaną wykończone w klasie premium. Zapewniony będzie wyjątkowo szybki Internet i dwa niezależne źródła energii. Obiekt będzie w pełni chroniony i otwarty 24 godziny na dobę.

Miejsce lokalizacji biurowca jest doskonale skomunikowane z lotniskiem (15 km), dworcem głównym PKP (4,5 km), dworcem PKS (3 km), centrum miasta (3 km) i północną obwodnicą miasta (5 km). Do budynków można dojechać pięcioma liniami autobusowymi, planowane jest też połączenie trolejbusowe.