Strona domowa » Dom i wnętrza » Oryginalne sposoby na przygotowanie domowej biblioteczki
Shelves with books and other items on white brick wall background. 3D Render

Oryginalne sposoby na przygotowanie domowej biblioteczki

Jesienią i zimą długie, chłodne wieczory spędzane w domu nie muszą wcale być nudne, gdy pod ręką, oprócz ciepłego koca i gorącej herbaty, mamy ciekawą lekturę. By dzieła ulubionego autora były odpowiednio wyeksponowane, a dostęp do nich szybki i wygodny, najlepiej umieścić książki na specjalnie przygotowanej w tym celu półce.

Naturalny cykl pór roku kształtuje ludzką aktywność – wraz z nadejściem jesieni mamy zazwyczaj mniej energii i chętniej spędzamy czas w domu. Krótkie, jesienne dni oraz długie wieczory to idealna pora na odpoczynek. Jednym z dobrych sposobów na zagospodarowanie czasu jest majsterkowanie w domowym zaciszu. Ciekawym pomysłem może być własnoręczne stworzenie półki na książki, która będzie nie tylko funkcjonalna, ale także oryginalna.

Oryginalny i funkcjonalny

Późne lato to okres intensywnych zbiorów owoców, do których wykorzystuje się zwykłe skrzynki z drewna, mogące posłużyć później jako nietuzinkowy „pojemnik” na książki. Zrobienie takiej nieszablonowej biblioteczki jest proste – wystarczy tylko odpowiednio zabezpieczyć i udekorować skrzynkę. Na rynku dostępne są specjalne produkty, którymi pomalujemy drewno. Możemy to zrobić np. za pomocą Lakierobejcy Dekoracyjno-Ochronnej Super Wydajnej Vidaron. – Dzięki specjalnej formule, aplikacja produktu jest bardzo prosta – mówi Dariusz Wróbel, specjalista ds. szkoleń Vidaron. – Tworzy on na malowanej powierzchni transparentne, elastyczne powłoki o modnym, satynowym połysku  Wyrób chroni ponadto drewno przed działaniem warunków atmosferycznych i promieniowania UV.

Przed malowaniem drewno musi być suche, czyste i odtłuszczone. Należy oszlifować je papierem ściernym lub szlifierką, a później odpylić. Lakierobejcę nakładamy równomiernie, pędzlem lub tamponem, na całą powierzchnię, w minimum 2-3 warstwach. Kolejne warstwy aplikuje się w co najmniej 12-godzinnych odstępach, stosując szlifowanie międzywarstwowe, zgodnie z zaleceniami producenta. Ostatni krok to zamocowanie skrzynki w wybranym miejscu, do czego potrzebne będą wkręty oraz wiertarko-wkrętarka. Gotową półkę można umieścić na ścianie w pionie lub poziomie, postawić na podłodze lub też wsunąć pod łóżko.

Odpowiednia ekspozycja

Nieprzypadkowo książkowe bestsellery najbardziej rzucają się w oczy podczas spacerów po księgarniach, gdyż są mocno eksponowane na sklepowych półkach. Podobny zabieg możemy zastosować wobec wybranych lektur. Ciekawym pomysłem może być stworzenie designerskiego stojaka, zrobionego z drewnianej sklejki o grubości 10 mm, którą zakupić można w markecie budowlanym. Jej wykonanie jest trochę bardziej czasochłonne niż w przypadku półki ze skrzynki po owocach, ale efekt z pewnością będzie bardzo ciekawy. Na początku musimy wybrać wymiary sklejek, a następnie poprosić pracownika marketu o ich przycięcie lub też przyciąć je samodzielnie. Później należy ułożyć sklejki pionowo w wybranej przez nas kolejności, tak by pasowały do wymiarów książek oraz połączyć je klejem do drewna. Kolejny krok to odpylenie powierzchni, a efekt końcowy uzyskamy po użyciu Oleju do drewna Vidaron, dostępnego w wersji bezbarwnej oraz czterech gotowych kolorach. Zapewni stojakowi szlachetny wygląd i ochronę. – Produkt zawiera naturalny wosk, który jest składnikiem pielęgnującym i chroniącym drewno – wyjaśnia Dariusz Wróbel. – Stojak na książki może zostać wykonany zarówno z drewna europejskiego, jak i egzotycznego. Olejowanie należy przeprowadzać zgodnie z wytycznymi umieszczonymi na opakowaniu wyrobu.

Jesienne, ponure dni zbliżają się nieubłaganie. Już wcześniej można rozpocząć przygotowania, mogące wprawiać nas w lepszy nastrój. Wejście w świat fascynujących powieści, romantycznych historii miłosnych czy biografii sprawi, że nie będziemy tak bardzo tęsknić za ciepłymi, letnimi wieczorami. Zadbajmy o to, by książki nie tylko pasjonowały nas swoją treścią, ale by równie dobrze prezentowały się na wykonanej własnoręcznie półce czy stojaku.