Strona domowa » Gospodarka » Olimp Laboratories zakończył dwie spektakularne inwestycje

Olimp Laboratories zakończył dwie spektakularne inwestycje

Firma Olimp Laboratories, jeden z największych producentów suplementów diety i odżywek w Polsce oraz czołowy producent w Europie zakończyła swoje dwie olbrzymie inwestycje. W Pustyni (gmina Dębica) otwarty został nowoczesny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy oraz Inteligentne Centrum Logistyczne. Uroczystości zbiegły się z dwudziestopięcioleciem istnienia firmy.

Ośrodek Badawczo-Rozwojowy

Nowo oddany do użytku Ośrodek Badawczo-Rozwojowy ma powierzchnię ponad 7 200 m kw. W jego skład wchodzą laboratoria i pracownie wyposażone w sprzęt na najwyższym światowym poziomie. Znajduje się w nich nowoczesna aparatura badawcza, uzupełniona o wysokiej klasy urządzenia techniczne do produkcji w skali laboratoryjnej i półtechnicznej. Takie połączenie pozwala na kompleksowe ujęcie cyklu badawczo-rozwojowego, rozpoczynającego się od pomysłu, poprzez badania analityczne i procesowe oraz badania trwałości, a kończącego się na opracowaniu technologii wytwarzania.

Ośrodek Badawczo-Rozwojowy ma pomóc Olimp Laboratories zrewolucjonizować podejście do projektowania suplementów diety i leków, które mogą okazać się niezbędne w profilaktyce najgroźniejszych schorzeń cywilizacyjnych. Za niezwykle ważny czynnik firma uznaje poprawę przyswajania preparatów i selektywne podawanie wybranych mikroskładników celem wywołania precyzyjnych odpowiedzi metabolicznych i fizjologicznych. Rozwijane będą również nowe rozwiązania w zakresie podawania suplementów diety i leków, ukierunkowane na maksymalną skuteczność preparatów oraz wygodę ich użycia przez konsumenta.

Zgodnie z przyjętym programem rozwoju Ośrodek będzie współpracował z zewnętrznymi jednostkami naukowo-badawczymi w celu opracowania nowych metod analitycznych, zwiększenia ilości i efektywności przeprowadzanych badań oraz inicjowania projektów badawczo-wdrożeniowych, niezbędnych do opracowania nowych produktów. Całkowity koszt budowy Ośrodka przekroczył 102 mln złotych. Część tej kwoty została pozyskana z funduszy unijnych.

Inteligentne Centrum Logistyczne

Drugą z zakończonych inwestycji jest Inteligentne Centrum Logistyczne. Jego powstanie związane jest z bardzo dynamicznym rozwojem firmy i szybko zwiększającym się zapotrzebowaniem na nowoczesną powierzchnię magazynową i zaawansowane rozwiązania logistyczne.

W procesie powstawania Centrum wykorzystano nowatorską koncepcję sposobów magazynowania i logistyki, opartą na własnych wynalazkach i zgłoszeniach patentowych. Wdrożono rozwiązania niestosowane dotychczas w szeroko rozumianej branży farmaceutycznej. Uwzględniono nowe trendy rozwojowe oraz wyzwania, przed jakimi stanie globalny rynek, przy czym zwrócono szczególną uwagę na konieczność zachowania pełnej kontroli jakości obsługiwanych produktów, potrzebę zabezpieczenia klientów przed sfałszowanymi wyrobami, a także na prawidłowość oraz skuteczność łańcucha dostaw i dystrybucji. W wyniku zrealizowanego projektu możliwe okazało się wdrożenie na skalę przemysłową unikatowej usługi logistycznej. Inteligentne Centrum Logistyczne tworzą: automatyczny magazyn wysokiego składowania mierzący 32 m (SILO) o samoistnej konstrukcji regałowej mieszczący 12 000 palet, których obsługę zapewniają trzy automatyczne układnice wraz z systemem przenośników paletowych oraz magazyn Mini-Load, gdzie palety zastąpiono 11 000 pojemników Eurobox zapełnionych opakowaniami zbiorczymi i jednostkowymi, które wydawane będą przez 4 układnice. Ten wyjątkowy magazyn zasilany jest automatycznie przez robota depaletyzującego, który po przyjęciu palety umieści znajdujące się na niej towary w plastikowych pojemnikach.

Kubatura stref składowania i kompletacji, w których zgromadzono 23 000 palet i pojemników typu Eurobox wynosi 128 484 m³. Koszt budowy Inteligentnego Centrum Logistycznego sięgnął 87 mln zł. Część tej kwoty została pozyskana z funduszy unijnych.

W związku z zakończeniem obu inwestycji firma Olimp Laboratories prowadzi rekrutację nowych pracowników. Obie oddane do użytku inwestycje znacznie zwiększają możliwości produkcyjne, badawcze i logistyczne Grupy Kapitałowej Olimp – Nutrifarm. Skala i innowacyjność zastosowanych rozwiązań sprawiają, że firma znalazła się w ścisłej czołówce producentów suplementów diety i produktów leczniczych w Europie.

Olimp Laboratories Sp. z o.o. została założona w 1990 roku. Obecnie prowadzi działalność w ramach Grupy Kapitałowej, w skład której wchodzą Nutrifarm Sp. z o.o. oraz Olimp Laboratories GmbH w Niemczech. Asortyment obejmuje ponad 600 wyrobów wytwarzanych w postaci tabletek, kapsułek, koncentratów w proszku oraz specjalistycznych form płynnych. Firma wdraża corocznie kilkanaście nowych produktów zgodnie z zapotrzebowaniem klientów, uwzględniając aktualne trendy żywieniowe oraz osiągnięcia nauki w zakresie żywienia człowieka i technologii wytwarzania. Obecnie Grupa Kapitałowa spółki liczy ponad 440 pracowników. Tylko w ostatnich 10 latach Grupa Kapitałowa Olimp – Nutrifarm zainwestowała 315 mln zł w nowe technologie i rozwój.