Strona domowa » Gospodarka » Nowy pawilon i łącznik

Nowy pawilon i łącznik

Międzynarodowe Targi Poznańskie zakończyły budowę nowego pawilonu wystawienniczego 8A i pasażu naziemnego łączącego halę z centrum konferencyjno-kongresowym. W przyszłości w tych obiektach będą się odbywały kongresy liczące nawet do 15 tysięcy uczestników.

Za zaprojektowanie i budowę hali odpowiadała firma Wechta. Nowy pawilon ma 2801 m kw. powierzchni użytkowej, a jego kubatura wynosi 31000 m sześc. Obiekt jest przystosowany do budowy nowoczesnych stoisk piętrowych, wysokich nawet na 10 m. Hala od strony wewnętrznego pasażu „Czteropaku” jest wyposażona w antresolę, która łączy budynek z salami konferencyjnymi znajdującymi się na piętrze kompleksu „Czteropak”. Jest tu też miejsce przeznaczone na cele gastronomiczne.

Budynek jest także połączony nadziemnym łącznikiem z pawilonem 15. Szeroki na ponad sześć metrów i długi na ponad 72 m korytarz umożliwia organizację w pawilonie 15 i „Czteropaku” międzynarodowych wydarzeń konferencyjnych i kongresowych nawet dla 15 tysięcy uczestników. Łącznik jest zawieszony na wysokości powyżej 5 metrów nad poziomem jezdni. Do jego budowy zostało użytych aż 520 m kw. szkła.

Nowa hala stanęła na miejscu Pawilonu Szwajcarskiego, zbudowanego w 1977 roku na podstawie projektu Biura Projektów Miasta i architekta Henryka Jarosza. W obiekcie tym przez wiele lat pokazywana była ekspozycja przemysłu i biznesu szwajcarskiego. W 2007 roku pawilon połączono pasażem z sąsiednimi halami 7, 7A i 8 tworząc kompleks wystawienniczy zwany “Czteropakiem”. Podczas szczytu klimatycznego ONZ COP 14 w grudniu 2008 roku hala była wykorzystywana jako sala konferencyjna. Powierzchnia wystawiennicza pawilonu wynosiła 2425 m kw.