Strona domowa » Kultura » Nagrodzili najlepszych w Boskiej Komedii

Nagrodzili najlepszych w Boskiej Komedii

Jury 7. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Boska Komedia” nad ranem 14 grudnia ogłosiło werdykt. Największymi zwycięzcami tegorocznego przeglądu są przedstawienie „Wycinka. Holzfällen”, „Klątwa, odcinki z czasu beznadziei”, „Kronos”, „Druga kobieta” i „Dziady”.

Norman Armour, Stefanie Carp, Peter Crawley, Judit Csáki, Bia Junqueira, Deepan Sivaraman, Meiyin Wang za najlepsze przedstawienie uznali spektakl “Wycinka. Holzfällen”. Teatr Polski we Wrocławiu, gdzie powstało przedstawienie otrzymał nagrodę w wysokości 50 tys. zł ufundowaną przez prezydenta Krakowa. Jurorzy uzasadnili swój werdykt umiejętnością krytyki pozycji artysty przez autorów przedstawienia i konfrontowanie widzów z najbardziej niewygodnymi prawdami oraz totalność wizji, która dostarcza wielu wspaniałych teatralnych momentów.

Pozostałe nagrody pieniężne ufundował minister kultury i dziedzictwa narodowego. Nagrodę za reżyserię otrzymał Krystian Lupa za spektakl „Wycinka, Holzfällen” w uznaniu za głębokie zrozumienie tematu i sprawowanie pełnej kontroli nad scenicznym światem oraz zaufanie i siłę, którą obdarza aktorów. Najlepszą aktorką festiwalu uznano Danutę Stenkę za brawurowe stawienie czoła wyzwaniom „teatru w teatrze” i sprostanie nie tylko roli, ale konieczności odważnego obnażenia się przed widzami w spektaklu „Druga kobieta”.  Najlepszym aktorem okrzyknięto Piotra Skibę, grającego w spektaklu „Wycinka, Holzfällen” za rolę satyrycznego obserwatora zarażającego pasją zarówno aktorów, jak i widzów.

Najlepsza aktorka drugoplanowa to Anna Kłos – Kleszczewska, grająca w spektaklu „Klątwa, odcinki z czasu beznadziei” za wyjątkowy i inteligentny humor w odniesieniu do politycznego i demonicznego opętania, który sieje w nas niepokój. Najlepszy aktor drugoplanowy przeglądu to Krzysztof Dracz, także grający w przedstawieniu „Klątwa, odcinki z czasu beznadziei”. Nagrodzono go za połączenie pierwiastków powagi i zabawy nie w jednej, a kilku rolach w satyrze na współczesne społeczeństwo.

Za scenografię nagrodzono Aleksandrę Wasilkowską za spektakl „Kronos”. Jury chciało wyróżnić artystyczną interpretację pamięci i rolę procesu wymazywania w tworzeniu estetycznego świata przedstawienia. Za muzykę oryginalną nagrodzono Michała Lisa i Piotra Lisa za muzykę do spektaklu „Dziady” za pozostającą w zgodzie ze współczesną interpretacją klasycznego tekstu wielowarstwową i klimatyczną muzykę złożoną z oryginalnych kompozycji i przetworzonego materiału.

Najlepszą oprawę wizualną zapewnili Robert Mleczko i Bartosz Nalazek za przedstawienie  „Kronos”. Jury przyznało nagrodę w uznaniu za inwencyjne techniki i interpretację wizualną nietypowego tematu.

Dodatkowo jury zdecydowało się przyznać dwa specjalne wyróżnienia dla spektakli „Klątwa, odcinki z czasu beznadziei” – za wirtuozerię zespołu teatralnego  oraz dla spektaklu „Kronos” -za inwencję i podjęcie artystycznego ryzyka w adaptowaniu tekstu Gombrowicza i stworzenie prowokującego do myślenia spektaklu.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia trwał dziewięć dni, w konkursie Inferno zostało pokazanych 15 przedstawień. Aktorzy za role drugoplanowe otrzymali po pięć tysięcy złotych, główne nagrody w pozostałych kategoriach wynosiły 10 tysięcy złotych.

FOT. TOMASZ WIECH/ BOSKA KOMEDIA

DSC_2394 DSC_2516 dziady_proba_wiech_013 kronos_wiech_007 kronos_wiech_010 (1) kryjowka_wiech_001 Festiwal Boska Komedia, Bunkier Sztuki, nagrody , Fot. Tomasz Wiech Festiwal Boska Komedia, Bunkier Sztuki, nagrody , Fot. Tomasz Wiech