Strona domowa » Kultura » Nagrody kulturalne Katowic wręczone

Nagrody kulturalne Katowic wręczone

W związku ze 152. rocznicą nadania Katowicom praw miejskich, 7 września br. odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury. Są one przyznawane od 1984 roku – za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz organizacyjne, mające wpływ na rozwój i upowszechnianie kultury w mieście. – Nagrody te mają w Katowicach wyjątkowy charakter – mówi prezydent Marcin Krupa. – Nie tylko dlatego, że ich wręczanie jest co roku jednym z kluczowych momentów obchodów urodzin miasta. Ważniejsza jest ich wymowa w sferze symbolicznej, honorujemy bowiem ludzi, którzy w twórczy sposób zmieniają oblicze Katowic.

Wśród długiej listy laureatów są najwybitniejsze postaci polskiej kultury. Nie inaczej jest i w bieżącym roku. Nagrody dla Beaty Netz, Artura Rojka i MIUOSHa, według prezydenta Krupy, są podziękowaniem za ich wkład w rozwój miasta. – Fakt, że tak wspaniali ludzie wiążą swoje życie i twórczość z naszą metropolią, napawa dumą wszystkich mieszkańców – mówi prezydent Katowic.

 Nagrodę wręczono Arturowi Rojkowi, wybitnemu muzykowi, autorowi tekstów i utworów muzycznych, z których niemal każdy można nazwać przebojem, pomysłodawcy i dyrektorowi artystycznemu OFF Festivalu – muzycznego  przedsięwzięcia  o międzynarodowej randze, wspierającego ideę Miasta Muzyki. Laureatką nagrody jest także Beata Netz, którą wyróżniono za całokształt działalności filmowej i dziennikarskiej, w której z pasją oddaje najpiękniejsze i najciekawsze detale kultury Śląska, w niebanalnej formie prezentuje historie życia i twórczości wybitnych śląskich artystów. Nagrodę odebrał także Miłosz Borycki, znany publiczności jako Miuosh, ważna postać polskiej sceny rap, którego twórczość swój autentyzm i świeżość  zawdzięcza silnemu związkowi ze Śląskiem, jego tradycjami muzycznymi  i życiem codziennym.