Strona domowa » Kultura » Miłość poszukiwana

Miłość poszukiwana

„Narkoleptyk pozna somnambuliczkę”. Reż. Mariusz Brożek. Wyst. Paweł Budziński, Jaśmina Polak. Recenzja filmu.

„Narkoleptyk pozna somnambuliczkę” to film, którego tytuł mylnie sugeruje widzowi, że będzie miał do czynienia z kolejną pseudointelektualną produkcją, poszukującą prawdy o świecie. Nic bardziej mylnego! Zagłębiając się w tę dziesięciominutową filmową opowieść zagłębiamy się w świat z jednej strony rzeczywisty (film opowiada o spotkaniu dwóch obcych sobie osób), z drugiej natomiast jest to świat baśniowy, piękny i mocno odrealniony.

Do cierpiącego na narkolepsję samotnika, Vincenta przychodzi Lola, dziewczyna z nie do końca jasnymi intencjami, pewna siebie, tajemnicza. Między tą dwójką rodzi się coś, co wpływa na osobowość dziewczyny. Choć początkowo pragnie ona okraść naszego bohatera (wyczekuje aż ten ponownie zaśnie), to finalnie urok śpiącego niedojdy bierze górę nad jej nieczystymi intencjami.

Najczęściej przejawiającym się problemem u młodych ludzi tworzących dziś kino offowe, jest moim zdaniem fakt iż coraz częściej chcą oni nauczać widza, przekazać pewną mądrość, którą sami niewiadomo skąd posiedli. Nie twierdzę, że „Narkoleptyk…” nie jest filmem mądrym – opowiada o ludziach i ich uczuciach, o samotności i poszukiwaniu drugiej połówki. Jednak środki, jakich używa reżyser sprawiają, że na poziomie historii wszystko jest jasne od początku do końca.

Mariusz Brożek – ur. 1990.  Reżyser filmowy, twórca takich filmów jak „Narkoleptyk pozna somnambuliczkę”, „Złodziej i miłość”, czy „Powrót”. Absolwent Krakowskiej Szkoły Filmowej, scenarzysta.