Strona domowa » Turystyka » Lodowa świątynia w Tatrach

Lodowa świątynia w Tatrach

W samym sercu słowackich Wysokich Tatr 18 grudnia 2014 roku otwarta została Lodowa Bazylika. Uroczyste otwarcie połączone było z musicalem Romeo i Julia.  Tatrzańska Świątynia Lodowa zbudowana została na Hrebienoku /Siodełko/ koło Starego Smokowca na wysokości 1285 m n.p.m. Budowa bazyliki trwała 14 dni. Projekt został realizowany po raz drugi przez siedmiu artystów pod kierownictwem czeskiego rzeźbiarza Františka Bálka,  który w ubiegłym roku w lodowej świątyni zorganizował swój nietypowy ślub. Do budowy wykorzystanych zostało 47,5 ton surowego lodu w postaci 380 wielkich bloków /każdy o wadze 125 kg/, które zostały zamienione na przepiękną bazylikę lodową. W bieżącym roku lód do budowy świątyni pochodzi z Belgii (ubiegłoroczny pochodził z Polski). Tegoroczną nowością w bazylice są kolorowe witraże, wykonane przez znanego słowackiego artystę, fotografa, malarza, rzeźbiarza i muzyka Viktora Freša, które upiększają lodową świątynię. Ubiegłej zimy lodowa świątynia była największą atrakcją sezonu zimowego w Wysokich Tatrach, którą odwiedziło ponad 100 tysięcy osób. Przez 82 dni zachwycała turystów odwiedzających Tatry i stała się hitem sezonu zimowego. Realizatorzy projektu zamierzają powtórzyć ten sukces, dlatego w tym roku zbudowali jeszcze większą i piękniejszą świątynię. Wykonane zostało również  specjalne zadaszenie chroniące świątynię przed kapryśną aurą.

Podobnie jak w  poprzednim sezonie zimowym w tatrzańskiej świątyni lodowej organizowane będą koncerty, śluby i  spotkania. W każdą niedzielę o godz. 15.30 odbywać się będą przedstawienia aktorów z Teatru Nowa Scena z Bratysławy. W najbliższą, 21 grudnia w lodowej świątyni zapalone zostanie Światełko Betlejemskie.

Wstęp do lodowej bazyliki jest bezpłatny. Otwarta dla zwiedzających będzie codziennie do marca 2015 r. Na Hrebienok /Siodełko/, gdzie zbudowano lodową świątynie, można dotrzeć kolejką naziemną ze Starego Smokovca lub na piechotę oznakowanym szlakiem turystycznym. Z Hrebienoka można zjechać do Smokowca także na sankach po najdłuższej trasie saneczkowej na Słowacji o długości 2,6 km.

FOT. ARCHIWUM

Slowacja_Hrebienok, Lodowa Bazylika5_1 Slowacja_Hrebienok, Lodowa Bazylika_1