Strona domowa » Turystyka » Liczą na pielgrzymki do Małopolski

Liczą na pielgrzymki do Małopolski

Promocja Krakowa i Małopolski jako ważnego kierunku turystyki religijnej i pielgrzymkowej na arenie międzynarodowej oraz wzmocnienie znaczenia turystyki religijnej w kontekście globalnego przemysłu turystycznego to główne założenia I Międzynarodowego Kongresu Turystyki Religijnej i Pielgrzymkowej „Śladami świętego Papieża Jana Pawła II”, który odbywał się w Krakowie i w Małopolsce od 8 do 12 listopada. Na to jedyne w Europe Środkowo-Wschodniej przedsięwzięcie skupiające specjalistów z zakresu turystyki religijnej i pielgrzymkowej przyjechało około 200 touroperatorów i organizatorów turystycznych z prawie 30 krajów. Najliczniejsza grupa reprezentowała Hiszpanię, a następnie Włochy, ale byli także przedstawiciele Japonii, Malezji, Paragwaju, Argentyny, Meksyku, USA, Kanady, Izraela oraz wielu innych krajów (głównie europejskich).

W czasie trwania kongresu goście wielokrotnie komentowali ogromną radością i wdzięcznością możliwości uczestniczenia w kongresie, podkreślali profesjonalizm organizacji i dyskutowali o możliwościach jakie niesie ze sobą oferta handlowa Krakowa i Małopolski. Tylko w ciągu kilku dni trwania kongresu podpisano ok. 30 umów na grupy, a jak zapewniają organizatorzy owoce kongresu będą długofalowe.

Patronat honorowy nad kongresem sprawowali Jego Ekscelencja ks. Kard. Stanisław Dziwisz, Jego Ekscelencja Abp Marek Jędraszewski oraz dr Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.  W krakowskim Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” 9 listopada br. Kongres uroczyście otworzyli przedstawiciele władz miasta i Archidiecezji Krakowskiej. W papieskim sanktuarium na Białych Morzach odbyła się msza inauguracyjna celebrowana przez ks. bp. Tadeusza Pieronka i koncelebrowana przez 11 księży uczestniczących w Kongresie. W sali konferencyjnej Centrum miały miejsce przemowy otwarcia, prelekcje i wykłady oraz spotkania (expo) z 23 wystawcami – przedstawicielami sanktuariów, miejsc kultu oraz miejsc turystycznych w Polsce. Goście z całego świata 10 i 11 listopada br. zwiedzili Kraków (Stare Miasto, Centrum Jana Pawła II, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach) i Małopolskę (Kopalnia Soli w Wieliczce, były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach wraz z Bazyliką Ofiarowania NMP, Bazylikę w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz sanktuarium Czarnej Madonny w Częstochowie).

W przygotowania do Kongresu mocno zaangażowali się jego partnerzy: Urząd Miasta Krakowa, Województwo Małopolskie i Małopolska Organizacja Turystyczna, Kopalnia Soli Wieliczka, Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” na Białych Morzach w Krakowie oraz Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia i Dom Duszpasterski Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Kongres odbył się przy współpracy hoteli: Park Inn, Galaxy, Legend, Plus Q, INX, Vienna House – Chopin z Krakowa, Mercure i Ibis – hotele De Silva z Częstochowy oraz Hotelu Imperiale z Oświęcimia, restauracji: restauracja Dom św. Siostry Faustyny, restauracja Dom Duszpasterski w Łagiewnikach, restauracje Morskie Oko i Biała Róża w Krakowie, oraz firm transportowych: Manifold i Luca Tour. Sponsorami Kongresu byli: Signal Iduna, Bank PeKaO SA oraz restauracja Wierzynek.  Gośćmi honorowymi kongresu były miasta Fatima i San Giovanni Rotondo. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej kongresu: www.ICoRTaP.com International Congress of Religious Tourism and Pilgrimages. Druga edycja Międzynarodowego Kongresu Turystyki Religijnej i Pielgrzymkowej planowana jest na listopad 2018 roku.