Strona domowa » Turystyka » Lewocza z nową atrakcją

Lewocza z nową atrakcją

Mieszkańcy Lewoczy na Słowacji oraz przyjezdni turyści mogą podziwiać fascynujące widoki na miasto i okolicę z wieży Bazyliki Świętego Jakuba. Władze miasta w celu wzmocnienia atrakcyjności turystycznej Lewoczy wpadli na pomysł i w samym centrum miasta udostępnili dla zwiedzających nową atrakcję turystyczną. Po pokonaniu 216 schodów z wysokości 70 metrów można podziwiać historyczne centrum miasta oraz Wysokie Tatry i Słowacki Raj.

Wyjście na wieżę odbywa się w grupach maksymalnie 20 osobowych co 45 minut. Pierwszy wstęp jest o godz. 9.15 a ostatni o godz. 18.15. Turystom towarzyszy również przewodnik miejski, który informuje zwiedzających o historii wieży i miasta oraz opisuje widoki, które widzimy z lotu ptaka.

Cena biletu wstępu dla osoby dorosłej wynosi 2 €. Dzieci powyżej 6 lat, studenci i emeryci płacą 1 €. Dzieci do lat 6, obowiązkowo w towarzystwie osoby dorosłej, wchodzą na wieżę bezpłatnie.

Pierwotna wieża z kościołem została zbudowana w XIV wieku i była wyższa od obecnej. W 1860 roku została przebudowana do stylu neogotyckiego i należy do najstarszych wieży neogotyckich na Słowacji.  Pierwsza pisemna wzmianka o mieście Lewocza (573 m n. p. m.) pochodzi z 1249 roku. Największym motorem napędowym dla rozwoju miasta był handel, który miał charakter międzynarodowy.  W roku 1271 miasto opisywane jest jako centrum Prowincji Spiskich Sasów i otrzymuje przywileje wolnego miasta królewskiego. Prawie całe miasto jest dzisiaj otoczone średniowiecznymi murami obronnymi. W obrębie prostokątnego Placu Mistrza Pawła znajduje się ponad 60 gotyckich i renesansowych domów mieszczańskich, przeważnie z XIV i XV wieku. W samym jego środku znajdują się główne dominanty  historycznego centrum – ewangelicki kościół, renesansowy ratusz, dzwonnica i Bazylika minor św. Jakuba z unikatowym zbiorem późnogotyckich, renesansowych i barokowych ołtarzy.

Ołtarz główny św. Jakuba jest najwyższym (18,62 m) późnogotyckim drewnianym ołtarzem szafiastym na świecie. Ukończony został w 1510 roku przez Mistrza Pawła. Mistrz Paweł z Lewoczy, spiski rzeźbiarz z początku XVI wieku, należał do najwybitniejszych średniowiecznych rzeźbiarzy.

Góra Mariacka (Mariánska hora 781 m n. p. m.) w Lewoczy jest jednym z najstarszych i najbardziej znanych miejsc pielgrzymkowych na Słowacji. Największa pielgrzymka, z udziałem około 650 000 wierzących, odbyła się 3 lipca 1995 roku z udziałem papieża Jana Pawła II.

Od 27 czerwca 2009 roku miasto Lewocza oraz  Dzieło Mistrza Pawła zapisane są na Liście Światowego Dziedzictwa  UNESCO.