Strona domowa » Gospodarka » Kraków przyciąga światowy biznes

Kraków przyciąga światowy biznes

Kraków jest liderem w dziedzinie usług okołobiznesowych. Branża ta zatrudnia w mieście ponad 30 tysięcy osób co stanowi blisko jedną czwartą wszystkich pracujących w tym sektorze w całej Polsce. Dane pochodzą z raportu agencji Association of Business Service Leaders in Poland (ABSL), zrzeszającej przedsiębiorców świadczących usługi dla biznesu.

Firmy działające w stolicy Małopolski zajmują się głównie księgowością, sprawami kadrowymi, marketingiem, informatyką oraz działalnością badawczo – rozwojową. Autorzy raportu wskazują, że w ostatnim roku pod Wawelem działalność uruchomiło najwięcej w skali kraju centrów usług z zagranicznym kapitałem. Na liście 14 nowych firm są m.in. RWE czy Samsung.

Istotną rolę w przyciąganiu inwestorów pełni działające w Urzędzie Miasta Centrum Obsługi Inwestora. Pomaga firmom w finalizowaniu spraw formalnych umożliwiających rozpoczęcie działalności, a także promuje Kraków jako miejsce z potencjałem i przyjaznym „klimatem” dla biznesu.

ABSL to największa organizacja branżowa w regionie Europy Środkowo – Wschodniej, zrzeszająca najważniejszych inwestorów z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Związek powstał w 2009 r. z inicjatywy największych firm działających w branży. Obecnie Członkami ABSL jest ponad 100 firm sektora oraz ponad 250 managerów wyższego szczebla z 15 polskich miast.

FOT. TOMASZ ROWIŃSKI