Strona domowa » Gospodarka » Komisja ECON Komitetu Regionów obraduje w Małopolsce

Komisja ECON Komitetu Regionów obraduje w Małopolsce

Po raz pierwszy w Polsce gościmy członków Komisji Polityki Gospodarczej ECON Europejskiego Komitetu Regionów. Wizyta przedstawicieli komisji w naszym regionie związana jest z przyznanym Małopolsce tytułem Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości 2016, uczestniczą oni także w 9. Forum Inwestycyjnym w Tarnowie. Pobyt członków ECON jest również doskonałą okazją, by przedstawicielom miast i regionów z całej Europy zaprezentować małopolski potencjał dla rozwoju przedsiębiorczości i innowacji.

 – W Europie jest 21 regionów, które do tej pory otrzymały tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości – mówił 20 czerwca br. podczas konferencji prasowej marszałek małopolski Jacek Krupa. – Małopolska dołączyła do nich jako pierwszy polski region. Oznacza to, że zewnętrzni eksperci ocenili nas jako wiarygodnego partnera oraz przykład dla innych na to, jak wspierać i rozwijać przedsiębiorczość. To również potwierdzenie tego, że znajdujemy się na dobrej drodze jeśli chodzi o rozwój gospodarczy regionu. Cieszę się, że przewodniczący komisji ECON i członkowie komisji uznali, że Małopolska jest również dobrym miejscem na dyskusję o rozwijaniu przedsiębiorczości i rozwoju gospodarczym Europy. Obecność tak wielu ekspertów, z których doświadczenia możemy korzystać jest dla nas bardzo ważna.

O tym jakie ten tytuł przynosi korzyści i wyzwania mówił również przewodniczący komisji ECON Christian Buchmann: – To wyróżnienie, ale też wielkie wyzwanie dla regionu i jego mieszkańców – podkreślił.

W czasie pobytu w Małopolsce członkowie komisji uczestniczą także w 9. Forum Inwestycyjnym w Tarnowie. Odwiedzą też m.in. Małopolski Park Technologii Informacyjnych, Jagiellońskie Centrum Innowacji oraz Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris. Pobyt członków ECON jest doskonałą okazją, by przedstawicielom miast i regionów z całej Europy zaprezentować małopolski potencjał dla rozwoju przedsiębiorczości i innowacji.

Komisja Polityki Gospodarczej (ECON) koordynuje prace Komitetu Regionów w następujących dziedzinach: polityka przemysłowa, polityka wobec małych i średnich przedsiębiorstw, polityka gospodarcza i pieniężna, zarządzanie gospodarcze, europejski semestr, rynek wewnętrzny, handel międzynarodowy i taryfy celne, polityka dotycząca konkurencji i pomocy państwa.