Strona domowa » Samorząd » Jacek Cygan i Jacek Majchrowski honorowymi obywatelami

Jacek Cygan i Jacek Majchrowski honorowymi obywatelami

Urodzeni w Sosnowcu Jacek Cygan i Jacek Majchrowski odebrali 13 listopada akty nadania im Honorowego Obywatelstwa Miasta. Obaj zjawili się na uroczystej sesji.

 – Jestem dumny, że pochodzę z Sosnowca. Wszystkim życzę, by byli dumni z tego z miasta – powiedział Jacek Cygan. – Niech Sosnowiec, nasze ukochane miasto rozkwita.

Prof. Jacek Majchrowski powiedział, że czuje się mocno związany z Sosnowcem . – Mieszkałem w kilku dzielnicach miasta, spędziłem tutaj wiele wspaniałych lat – podkreślał Majchrowski wspominając m.in.: nauczyciela wychowania fizycznego prof. Nowakowskiego. – Mówił o mnie, że jestem prawdziwym dżentelmenem, bo ćwiczyłem w kamizelce zamiast podkoszulku. Szczególnie ciepło wspominam okres licealny spędzony w IV LO im. Stanisława Staszica.

Honorowe obywatelstwo przyznano obu panom na wniosek Miejskiego Klubu im. Jana Kiepury i nieżyjącego już Bogusława Kabały, byłego dyrektora IV LO im. Stanisława Staszica i byłego przewodniczącego Rady Miejskiej w Sosnowcu.

– Z prof. Majchrowskim współpracujemy na niwie samorządowej, Jacek Cygan wspiera Sosnowiec w przedsięwzięciach artystycznych –  mówił Kazimierz Górski, prezydent Sosnowca. Drodzy honorowi obywatele. Niezmiernie się cieszę, że dziś jesteście tutaj z nami. Obaj rozsławiacie nasze miasto, jesteście mu bliscy, nie zapominacie o swoich korzeniach.

– Jacek Cygan jest jedną z niewielu osób, które znam, a która tak mocno podkreśla swoje związki nie tylko z miastem, ale i szkołami – mówił  Mateusz Rykała, przewodniczący Rady Miejskiej. – Jest naprawdę niesamowitą rzeczą, widzieć tak wielkie przywiązanie do miejsca, w którym wszystko się zaczęło.

 Profesor Jacek Majchrowski urodził się w 13 stycznia 1947r. w Sosnowcu. Jest absolwentem IV LO im. Stanisława Staszica, prawnikiem i profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zasiadał także w Trybunale Stanu. Jest znawcą II Rzeczpospolitej, dokumentuje jej historię, a szczególnie działalność ugrupowań prawicowych. Nieprzerwanie od 2002 r. pełni stanowisko prezydenta Krakowa.

Jacek Cygan urodził się 6 lipca 1950r. w Sosnowcu. Jest absolwentem II LO im. Emilii Plater i autorem tekstów piosenek, scenarzystą i jurorem. Jest twórcą i dyrektorem festiwalu Intermuza. Często zresztą przyjeżdża do Sosnowca, gdzie uczestniczy w różnych konkursach i festiwalach. Swoim wizerunkiem wspierał także budowę stacjonarnego hospicjum w naszym mieście.

Do tej pory honorowe obywatelstwo Sosnowca zostało przyznane między innymi Janowi Kiepurze, Józefowi Piłsudskiemu, bp. Adamowi Śmigielskiemu czy premierowi rządu RP na uchodźstwie Tomaszowi Arciszewskiemu.

FOTO: MARIUSZ BINKIEWICZ