Strona domowa » Gospodarka » IBM działa w Katowicach

IBM działa w Katowicach

Firma IBM otworzyła 3 kwietnia główną siedzibę Centrum Dostarczania Usług w Katowicach. Zatrudnieni w niej specjaliści zapewniają szeroki zakres usług IT dla klientów IBM z całego świata. Podczas ceremonii z udziałem przedstawicieli władz centralnych i samorządowych, reprezentantów Ambasady Amerykańskiej, uczelni oraz zarządu i pracowników firmy IBM nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi nowo otwartego budynku przy ulicy Francuskiej 42.

Katowickie centrum rozpoczęło swoje działania operacyjne we wrześniu 2013 r. Od tego czasu trwa jego rozwój, a otwarcie nowej siedziby w kompleksie A4 Business Park przy ulicy Francuskiej zamyka kolejny etap tego procesu.

– Rozbudowa Centrum Dostarczania Usług przebiega zgodnie z planem, jaki założyliśmy i ogłosiliśmy w zeszłym roku – mówi Aleš Bartůněk, Dyrektor Generalny IBM Polska i Kraje Bałtyckie. – Dzięki profesjonalistom zatrudnionym w Katowicach jesteśmy w stanie spełniać najwyższe wymagania naszych klientów na całym świecie w zakresie świadczonych dla nich zaawansowanych usług informatycznych.

Obecny na spotkaniu profesor Jerzy Buzek, były premier rządu RP i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego podkreślał znaczenie pojawienie się w regionie takiej firmy jak IBM. – Należy oczekiwać, że wkrótce pojawią się inne firmy dzięki osadzeniu się takiego giganta jak IBM w naszym regionie – mówił Jerzy Buzek. – To firma, która buduje zaufanie w biznesie, kieruje się zasadą solidarności z regionem, stawia na szkolenie pracowników.

Buzek poinformował, że obecnie uruchomionych jest osiem programów ramowych na rozwój nowych technologii, na które Unia Europejska wyda 80 miliardów Euro. Szansą dla Śląska jest reindustrializacja regionu, która ma polegać m.in. na przechodzeniu z przemysłu kapitałochłonnego do nowoczesnych gałęzi gospodarki wymagających dużego zaangażowania nauki i wysoko wykwalifikowanej kadry pracowników. Buzek sam będąc profesorem nauk technicznych podkreślił dobrze rozwinięte zaplecze naukowo – badawcze Śląska.

Nowe centrum IBM należy do sieci strategicznych placówek IBM (ang. delivery centres), które skupiają się na dostarczaniu specjalistycznych usług informatycznych, takich jak zarządzanie systemami operacyjnymi serwerów, zapewnianie ochrony i bezpieczeństwa systemów, świadczenie usług dla klientów końcowych, w tym utrzymania i monitorowania sprzętu IT oraz systemów oprogramowania.

– Inwestycja IBM to kropka nad “i” jeśli chodzi o rozwój sektora nowoczesnych usług biznesowych w Katowicach – mówił Piotr Uszok, prezydent Katowic. – Aktualnie w tym sektorze w aglomeracji katowickiej pracuje 12 000 osób, a do końca 2014 r. będzie to 15 000. Bardzo zależało nam, aby IBM, światowy gigant informatyczny, zainwestował w Katowicach. Działania tej cenionej na świecie, innowacyjnej organizacji są uważnie obserwowane przez inne firmy. Liczymy, że za przykładem IBM pójdą kolejni.

IBM współpracuje z lokalnymi instytucjami edukacyjnymi na Górnym Śląsku nad wspieraniem rozwoju talentów i umiejętności zawodowych studentów. Wspólnie z Politechniką Śląską, Uniwersytetem Śląskim, Uniwersytetem Ekonomicznym i Górnośląską Wyższą Szkołą Handlową IBM uruchomił program praktyk studenckich, które umożliwiły studentom zdobywanie doświadczenia w obszarze najbardziej zaawansowanych problemów informatycznych. Firma IBM będzie rozszerzać współpracę ze śląskimi uczelniami, wspierając studentów w realizacji ich projektów rozwojowych oraz umożliwiając im dostęp do najbardziej innowacyjnych technologii.

– Przez ścisłą współpracę z lokalnymi szkołami wyższymi chcemy pokazać studentom, że IBM to firma, z którą można związać swoją karierę zawodową – mówi Stef Stangret, Dyrektor Centrum Dostarczania Usług IBM w Polsce. – Przygotowanie merytoryczne zarówno specjalistów i wysoko doświadczonych ekspertów IT, jak i absolwentów studiów informatycznych oceniamy bardzo wysoko. Co ważne, kandydaci do pracy często posługują się kilkoma językami, co ma niebagatelne znaczenie dla takich ośrodków jak nasze centrum.

IBM działa w Polsce od ponad 20 lat. Obecnie firma posiada w Polsce szereg specjalistycznych ośrodków obsługujących klientów na całym świecie, takich jak: Centrum Dostarczania Usług i Operacyjne Centrum Bezpieczeństwa we Wrocławiu, Laboratorium Oprogramowania i Centrum Usług Finansowo-Księgowych w Krakowie oraz Centrum Kompetencyjno – Wdrożeniowe w Gdańsku. W ubiegłym roku w ramach programu ekspansji terytorialnej firma otworzyła również regionalne oddziały handlowe w Katowicach, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu i Gdańsku.

 Nowa siedziba w Katowicach posiada siedem kondygnacji. Dwie najniższe to zaplecze szkoleniowe dla pracowników, na kolejnych kondygnacjach w otwartych salach pracuje po 180 osób na piętrze. Często godziny pracy wyznacza sobie pracownik. Na każdym piętrze znajdują się pokoje ciszy, do rozmów z klientami, gdy wymaga tego poufność tematu. W budynku znajdują się także pomieszczenia dla matek z dziećmi wymagających karmienia oraz pokoje socjalne. Obok przeszklonego biurowca znajduje się kilkupoziomowy parking dla pracowników firmy. W firmie język angielski nie jest uznawany za język obcy, wszyscy muszą posługiwać się nim biegle. Atutem jest także znajomość innych języków. Firma woli przeszkolić pracowników wielojęzycznych z zakresu IT niż odwrotnie. Dlatego szansę na pracę mają nie tylko informatycy.

FOT. TOMASZ ROWIŃSKI