Strona domowa » Kultura » Honorowy Obywatel Horowitz

Honorowy Obywatel Horowitz

3Ryszard Horowitz, fotografik, którego dzieła nikogo nie pozostawiają obojętnym, 5 maja obchodzi 75. urodziny. W tym dniu w Pałacu Sztuki w Krakowie otwarta zostanie wystawa „Ryszard Horowitz. RH75.” 

Wernisaż wystawy „Ryszard Horowitz. RH75” odbędzie się 5 maja o godz. 17:00 w Pałacu Sztuki TPSP (pl. Szczepański 4). Będzie ją można oglądać do 1 czerwca br. Na wystawę zapraszają: Muzeum Historii Fotografii w Krakowie oraz Pałac Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Ryszard Horowitz urodził się 5 maja 1939 r. w Krakowie. Cztery miesiące później Polska znalazła się pod okupacją Niemiec hitlerowskich, a cała rodzina została aresztowana i była przetrzymywana w kilku obozach koncentracyjnych. Cudem przetrwała jako jedna z niewielu rodzin żydowskich. Po zakończeniu wojny osiedliła się ponownie w Krakowie. Ryszard Horowitz należy do najmłodszych ocalałych z Auschwitz.

Uczył się w Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie, następnie studiował malarstwo na tutejszej Akademii Sztuk Pięknych. W 1956 r., w czasie krótkiej politycznej i kulturalnej odwilży w Polsce, kiedy rząd subsydiował nowatorskie, oryginalne formy artystyczne , Kraków stał się ośrodkiem awangardowego jazzu, malarstwa, teatru i filmu. Horowitz mając wtedy siedemnaście lat w pełni korzystał z tego ożywienia i w konsekwencji zafascynowała go fotografia amerykańska. W roku 1959 wyemigrował do USA. W listopadzie 1967 r. otworzył własne studio fotograficzne, które prowadzi do dziś. Fotografia jest jego życiową pasją i podstawą kariery zawodowej. Uważany jest za pioniera stosowania efektów specjalnych w fotografii w czasach przed obrazowaniem cyfrowym.

UMK