Strona domowa » Kultura » Galeria Arsenał nowym domem dla fotoplastykonu

Galeria Arsenał nowym domem dla fotoplastykonu

Zabytkowy fotoplastykon, unikatowe urządzenie, które przez wiele lat było jedną z najciekawszych atrakcji fotograficznych Poznania, znajdzie swój dom w Galerii Miejskiej Arsenał.

Urządzenie zostało przewiezione przez ekipę Wydawnictwa Miejskiego „Posnania”, obecnego właściciela urządzenia, z domu jego poprzedniego właściciela i wieloletniego animatora, znanego poznańskiego fotografa, Antoniego Ruta. W Galerii Miejskiej Arsenał zostanie poddane drobiazgowym oględzinom i remontowi, po którym będzie mogło zostać udostępnione mieszkańcom Poznania i turystom. Zarówno jego renowacja, jak i przygotowanie programu wystawienniczego zostanie wypracowane wspólnie przez Wydawnictwo i Galerię Arsenał, zgodnie z kompetencjami obu tych instytucji.

Jak podkreśla Katarzyna Kamińska, dyrektor Wydawnictwa Miejskiego „Posnania”, do współpracy przy powrocie fotoplastykonu na mapę atrakcji miasta zaproszony został Antoni Rut. Podjęto także wstępne rozmowy z innymi potencjalnymi instytucjami współpracującymi, np.: Muzeum Historii Miasta Poznania. – Na razie nie można podać konkretnej daty uruchomienia fotoplastykonu dla publiczności – będzie ona zależała od skali potrzebnych prac remontowych, natomiast wszystkie zainteresowane strony będą dążyły do jego otwarcia w dniu 29 czerwca, czyli w święto Imienin Miasta – informuje Katarzyna Kamińska.

FOT. DAMIAN “OHANA” ANDRZEJEWSKI Antoni Rut niosący do Arsenału fragment fotoplastykonu