Strona domowa » Kultura » Festiwal z klasą

Festiwal z klasą

Muzyczny Festiwal w Łańcucie z roku na rok przyciąga coraz więcej polskich i zagranicznych gości. Podczas tegorocznej edycji ponad 10 tysięcy uczestników wysłuchało muzyki wykonywanej przez około 300 uzdolnionych muzyków. Kolejna edycja muzycznego święta na Podkarpaciu już za niecały rok – inaugurację zaplanowano na 20 maja 2017 roku.

Każdemu z występów tegorocznej edycji Muzycznego Festiwalu w Łańcucie towarzyszyły uznanie, wzruszenie oraz podziw. Wszystko za sprawą licznej i wspaniałej publiczności, która dała odczuć zaproszonym artystom, jak wspaniałe emocje mogą się wiązać z poruszaniem serc za pomocą sztuki. Melomani mogli się cieszyć łącznie 10 wspaniałymi występami artystycznymi, które odbyły się w ciągu 8 festiwalowych dni.

Tradycyjnie 55. Festiwal przyciągnął gwiazdy największego formatu. Najważniejszym wydarzeniem był recital fortepianowy Kate Liu, laureatki III nagrody na ubiegłorocznym Konkursie Chopinowskim. W Łańcucie wystąpili też światowej sławy skrzypkowie – Julian Rachlin wraz z Polską Filharmonią Kameralną Sopot pod batutą Wojciecha Rajskiego oraz Michael Barenboim z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej z dyrygentem Case Scaglione. Oprócz nich melomani podziwiali między innymi Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod batutą najsłynniejszej polskiej dyrygentki Agnieszki Duczmal, Janoška Ensemble, Węgierską Filharmonię Kameralną czy aktorów Stanisławę Celińską oraz Jana Peszka. A to tylko niektóre wielkie nazwiska, które w tym roku pojawiły się w Łańcucie.

Dyrekcja Muzycznego Festiwalu co roku dokłada wszelkich starań, aby dobrany repertuar zadowolił nawet najbardziej wymagających słuchaczy. Jedną z cech, która wyróżnia łańcucki Festiwal od innych muzycznych wydarzeń, jest zróżnicowany program. Ogromną popularnością cieszą się wydarzenia plenerowe, którym uroku dodaje wspaniała sceneria zamkowego parku. W tym roku na świeżym powietrzu można było obejrzeć operę „Straszny Dwór” w wykonaniu artystów Opery Krakowskiej pod dyrekcją Rafała Jacka Delekty oraz wysłuchać koncertu zespołu Kroke z udziałem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej i Anny Marii Jopek. Pozostałe koncerty miały miejsce w pięknej Sali Balowej łańcuckiej rezydencji Potockich i Lubomirskich oraz Sali Koncertowej Filharmonii Podkarpackiej.

Kolejny, 56. Muzyczny Festiwal rozpocznie się 20 maja 2017 roku i potrwa do 28 maja.