Strona domowa » Kultura » Festiwal Teatru Formy w Krakowie

Festiwal Teatru Formy w Krakowie

Trzecia już edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy „Materia Prima” obędzie się od 21 do 28 lutego 2015 roku w Krakowie. To jedyne tego typu wydarzenie w Polsce, które przybliża widowni teatr formy na najwyższym światowym poziomie. Będzie można zobaczyć spektakle teatru tańca, teatru plastycznego, lalkowego, teatru cieni, nowego cyrku stworzone przez najbardziej znanych reżyserów i choreografów. Do Krakowa przyjedzie dwanaście renomowanych i wielokrotnie nagradzanych zespołów teatralnych z Francji, Izraela, Niemiec, Norwegii, Rosji i Włoch. Organizatorem festiwalu jest Teatr Groteska. Przedsprzedaż biletów już się rozpoczęła, ceny biletów od 20 do 35 złotych.

Materia Prima to festiwal twórczych poszukiwań. Większość teatrów pojawi się w Polsce po raz pierwszy. Tuż po prapremierze w Norwegii przedstawienie „Edvard” w reżyserii Marcosa Morau pokaże słynny Carte Blanche The Norwegian National Company of Contemporary Dance. Niezwykle plastyczne widowisko przywiezie Emiliano Pellisari, który skomplikowaną techniką powietrznego tańca zobrazuje „Boską Komedię” Dantego. Niesamowite akrobatyczne umiejętności zaprezentuje francuska grupa Compagnie 111 – Aurélien Bory. Wszyscy ci artyści będą odkryciem dla polskiej publiczności. Po raz kolejny natomiast, po ogromnym sukcesie podczas pierwszej edycji festiwalu, wystąpi słynny teatr Compagnie Philippe Genty. Wybitny reżyser i wizjoner teatru plastycznego w spektaklu „Nie zapomnij mnie” przywoła fantasmagoryczny świat arktycznej odysei.

– Przeżycie estetyczne – bezinteresowne przeżywanie urody świata i dzieł sztuki – to zdolność  i przywilej człowieka – uważa Adolf Weltschek, dyrektor festiwalu. – To coś, co wyróżnia nas spośród żyjących istot. Program festiwalu to sfera takich przeżyć. To także nasz szacunek dla kunsztu artystów dążących to przekraczania ograniczeń jakie stawia ciało, dążących nieustannie do warsztatowej perfekcji. Do mistrzostwa. Festiwal Materia Prima to także chęć przeciwstawienia się manifestacyjnej wręcz  brzydocie dominującej dziś w przeważającej części  realizacji teatralnych. Proponujemy program dający wytchnienie od ideologicznych i estetycznych koszmarów dnia codziennego w życiu i sztuce.

Prezentowane w ramach Materii Prima przedstawienia są widowiskowe i atrakcyjne, zadziwiają niesłychanym kunsztem i warsztatem wykonawców: akrobatów, tancerzy, muzyków, performerów, animatorów. Festiwal eksploruje pierwotną esencję teatru: bogatą warstwą plastyczną, muzyczną i ruchową spektakli. W tym teatrze słowo, o ile w ogóle się pojawia, jest na drugim planie. Wiodącą rolę pełnią: obraz, dźwięk, ruch ciała, animacja form, kompozycja, kolor, światło, rytm.  Festiwal adresowany jest do widzów dorosłych, pokazuje tematy uniwersalne, bliskie każdemu człowiekowi, nie znajdziemy tu aktualnej publicystyki i ideologii.

– Pozostawiamy widzom wolność interpretacji – mówi Zuzanna Głowacka, kierownik programowy festiwalu. – Przedstawienia, które prezentujemy poruszają tematy istotne, jednak wyrażone za pomocą obrazów pełnych symboli. Zapraszamy w  teatralną podróż do krainy snów – śnionych przez konkretnych artystów, ale przenikających do podświadomości widzów. To jak poezja, malarstwo ożywiane na scenie, kalejdoskop barw i kształtów. Temu procesowi podążania za obrazem trzeba się poddać, a na końcu czekać będzie totalne zauroczenie, eksplozja emocji – katharsis.

Festiwalowi towarzyszyć będą liczne wydarzenia, które ukażą szerzej zagadnienia teatru formy w Polsce i na świecie: spotkania z artystami, konferencje, dyskusje, pokazy filmów, wystawa. Do rodzimych tradycji nawiąże całodzienna sesja naukowa „Teatr formy w twórczości Tadeusza Kantora, Józefa Szajny i Jerzego Grotowskiego”, która odbędzie się  23 lutego w Teatrze Groteska, wstęp wolny.

Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie www.materiaprima.pl. Bilety można kupić w Teatrze Groteska – bezpośrednio w kasie lub online. Teatr Groteska w Krakowie jest jedną z najstarszych i najbardziej renomowanych scen w Polsce. Założony został w 1945 roku przez wybitnych artystów teatru Zofię i Władysława Jaremów, pionierów nowoczesnego myślenia o sztuce lalkowej i teatrze plastycznym w powojennej Polsce. Dziś Teatr Groteska jest niezmiennie poszukującym nowych środków wyrazu artystycznego teatrem wizualnym, który dąży do przełamywania barier językowych.

FOT. Roger Ichai