Strona domowa » Samorząd » Elektryczne autobusy w Krakowie

Elektryczne autobusy w Krakowie

Od 29 kwietnia w Krakowie na trasie linii 154 Prądnik Biały – Dworzec Główny Zachód kursują wyłącznie pojazdy elektryczne. To pierwsza w Polsce linia autobusowa, na której jeździć będą wyłącznie autobusy napędzane na prąd.

– Ta linia została wybrana przede wszystkim dlatego, że kursuje do ścisłego centrum miasta mówił Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa. – Pojawienie się elektrycznych autobusów w regularnych przewozach po Krakowie to element naszych antysmogowych.

Autobusy, które będą wozić pasażerów w Krakowie, to pojazdy wyprodukowane przez firmy: Solaris Bus&Coach SA, LBUS oraz Rampini (MPK SA wypożyczyło ten autobus z Wiener Linien). Będą one służyły mieszkańcom do czasu zakupu nowych autobusów elektrycznych.

Przy uruchomieniu w pełni elektrycznej linii autobusowej braliśmy pod uwagę ograniczoną pojemność autobusów na prąd ­– mówi Julian Pilszczek, prezes MPK SA. – Jednorazowo mogą one przewieźć od 41 do 71 pasażerów, co odpowiada potrzebom przewozowym na linii nr 154.

Kraków już od kilku lat planował wprowadzenie autobusów elektrycznych do komunikacji regularnej. Służyły temu m.in. kilkumiesięczne testy tych pojazdów, które były prowadzone przez krakowskiego przewoźnika w ciągu ostatnich miesięcy. Z kolei już w 2012 roku MPK SA przygotował i złożył projekt zakupu 10 takich pojazdów w ramach projektu unijnego. W swój pierwszy kurs autobusy elektryczne wyruszyły z placu przy Barbakanie. Z tego samego miejsca 87 lat temu, w styczniu 1927 roku zaczęła kursować po Krakowie regularna komunikacja autobusowa.

UMK

FOT. Paweł Krawczyk/Krakow.pl