Strona domowa » Kultura » Dwa polskie filmy z nagrodami na IDFA

Dwa polskie filmy z nagrodami na IDFA

Ceremonia wręczenia nagród 30. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie odbyła się 22 listopada br. Laureatami festiwalu zostały dwa polskie dokumenty: „Call Me Tony” Klaudiusza Chrostowskiego oraz „Żalanasz – pusty brzeg” Marcina Sautera.

IDFA jest jednym z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych na świecie. Co roku przyciąga ponad 250 000 widzów, w tym pond trzy tysiące gości z branży dokumentalnej, a pokazywane na IDFA filmy często stają się później festiwalowymi ulubieńcami. W tym roku IDFA odbywa się od 15 do 26 listopada. Do 30. jubileuszowej edycji festiwalu, została zaproszona silna reprezentacja polskich dokumentów, aż pięć polskich produkcji znalazło się w sekcjach konkursowych, a dwie z nich z Amsterdamu wracają z nagrodami.

Film w reżyserii Klaudiusza Chrostowskiego „Call Me Tony” otrzymał ARRI IDFA Award dla najlepszego filmu w Konkursie Filmów Studenckich. Dokument opowiada o osiemnastoletnim kulturyście, który pragnie zostać aktorem i z uporem zabiega o atencję wiecznie nieobecnego ojca. Konrad mieszka w górniczym miasteczku na południu Polski. Kreując swój wizerunek inspiruje się aktorami kina akcji, spędza godziny na siłowni i zapisuje się na zawody kulturystyczne. Wszystko to prowadzi do załamania spowodowanego wewnętrznym konfliktem między nim samym a wersją siebie, którą stara się stworzyć by zyskać akceptację otoczenia. Film miał swoją międzynarodową premierę na festiwalu DOK Leipzig, gdzie również znalazł się w konkursie.

Natomiast do dokumentu „Żalanasz – pusty brzeg” w reżyserii Marcina Sautera trafiła nagroda dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego. Dla filmu to trzeci pokaz w konkursie międzynarodowym i trzecia nagroda. Dokument miał swoją światową premierę na Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie zdobył Nagrodę Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za montaż, a w ubiegłą sobotę otrzymał Złotą Żabę za najlepsze zdjęcia w krótkometrażowym dokumencie na festiwalu Camerimage. Tytułowy Żalanasz to miasto portowe nad częściowo wyschniętym jeziorem Aralskim. Miejsce pomiędzy wielką wodą i rozległą pustynią, niegdyś dobrze prosperujące ogniwo gospodarki sowieckiej, dzisiaj zaledwie cień dawnej świetności. W obiektywie Marcina Sautera Żalanasz to jednak nie tylko sugestywne krajobrazy, lecz przede wszystkim losy ludzi, którzy zainwestowali tutaj swoje życiowe nadzieje i oczekiwania, a teraz pozostało im trawić swoją samotność pośród ruin statków oraz portowych żurawi.