Strona domowa » Polityka » Donald Tusk przewodniczącym Rady Europejskiej

Donald Tusk przewodniczącym Rady Europejskiej

– Polska szarża odniosła dzisiaj gigantyczny sukces – tak prezydent Bronisław Komorowski skomentował 30 sierpnia wybór Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. – To oznacza nie tylko ogromne uznanie dla polskiej pozycji, ale też zwiększenie polskich możliwości.

 Prezydent Komorowski dodał, że wygraliśmy na arenie międzynarodowej nie tylko prestiżowe, ale i bardzo ważne stanowisko przewodniczącego Rady, co oznacza ogromne nie tylko uznanie dla polskich dokonań i polskiej pozycji w świecie europejskim. – W świecie Zachodu, ale również oznacza to zwiększenie polskich możliwości – zaznaczył Bronisław Komorowski. 

Prezydent dodał, że to kto będzie nowym premierem zależy od momentu złożenia dymisji obecnego rządu, ale także od normalnego trybu konsultacji. – Przecież chodzi o to, aby zmiana, która jest rzeczą normalną w demokracji, szczególnie w takiej sytuacji, jaką jest gigantyczna wygrana na arenie UE, mogła przynosić dobre owoce, ale także nie oznaczała jakiś poważnych kłopotów, perturbacji, destabilizacji sytuacji w kraju.

Premier Donald Tusk po wyborze na nowego przewodniczącego Rady Europejskiej powiedział, że polskie dziedzictwo, jego doświadczenie, mogą stać się bardzo istotnym źródłem energii, której Unia Europejska potrzebuje i będzie potrzebowała w przyszłości bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. – Przychodzę do Brukseli z kraju, który głęboko wierzy w sens zjednoczonej Europy – mówił.  – W sens Unii Europejskiej głęboko wierzy 80 proc. moich rodaków  i nie szuka alternatywy.Codziennie musimy sobie odpowiadać na pytanie – wobec konfrontacji na Ukrainie, ale także wobec sytuacji w Syrii, Libii – kim my jesteśmy, jak my wspólnie możemy odpowiedzieć na to wyzwanie? 

Donald Tusk powiedział, że pomożemy Ukrainie i naszym sąsiadom na południu, wyłącznie wtedy, kiedy będziemy umieli zbudować wspólny, jednoznaczny punkt widzenia. – Musimy być jednocześnie odważni i odpowiedzialni – mówił premier. – Wyobraźnia i zdrowy rozsądek muszą być razem – szczególnie wobec wyzwań, które są tak dramatyczne w sąsiedztwie UE.

Podkreślił także, że jego doświadczenie jako premiera polskiego rządu pokazuje, że połączenie dwóch wyzwań – fiskalnej dyscypliny i wzrostu – jest możliwe. – W ostatnich siedmiu latach, kiedy jestem premierem polskiego rządu, uzyskaliśmy skumulowany wzrost blisko 20 proc. i utrzymaliśmy równocześnie dyscyplinę finansową – zaznaczył premier Tusk.

Na posiedzeniu Rady Europejskiej w Brukseli wybrano także nową szefową unijnej dyplomacji – będzie nią Federica Mogherini, minister spraw zagranicznych Włoch. – Nowy zespół jest gotowy – powiedział Herman Van Rompuy. – Donald Tusk jest mężem stanu dla Europy

Donald Tusk będzie też przewodniczyć szczytom strefy euro. Odnosząc się do tego stwierdził, że istnieje specyficzny typ problemów strefy euro, ale celem jest utrzymanie jedności Unii Europejskiej.

FOT. M. ŚMIAROWSKI/KPRM