Strona domowa » Dom i wnętrza » Dobry adres i wzór rewitalizacji

Dobry adres i wzór rewitalizacji

W miejscu, gdzie jeszcze do niedawna stały niszczejące budynki dawnego browaru Goetzów w Krakowie, firma Balmoral Properties wybudowała nowy kompleks mieszkaniowo-biurowo-usługowy. Firma odrestaurowała zabytkowe budynki z XIX wieku, które nawiązują stylem i charakterem do czasów świetności tego unikatowego obszaru. Całość inwestycji została uzupełniona o nowe budynki apartamentowe, które dopasowano do zabytkowej architektury.

Rewitalizacja i rozbudowa inwestycji „Browar Lubicz” imponuje smakiem. Wielofunkcyjny kompleks swoim stylem i charakterem nawiązuje do czasów świetności jednego z najważniejszych zespołów architektury poprzemysłowej. Projekt przygotowany przez krakowską pracownię MOFO Architekci, łączy odrestaurowane XIX-wieczne budynki poprzemysłowe z nową zabudową. Oprócz apartamentów powstaje część komercyjna m.in. sklepy, punkty usługowe, restauracje, kafejki i biura.

Historia zespołu budynków z XIX i XX wieku, znajdujących się w samym centrum Krakowa, sięga 1840 roku. Przez ponad 150 lat Browar Lubicz był znaczącym elementem krajobrazu miasta. Niestety, zapomniany i opuszczony zaczął popadać w ruinę. Teraz wszystko się zmienia. Budynki zostaną zaadaptowane na kompleks ekskluzywnych apartamentów oraz nowoczesnej przestrzeni biurowej i użytkowej.

W nowy kompleks wpisane zostały historyczne budynki obciągu piwa (elewacja od strony ul. Lubicz), portierni, dawnej suszni słodu, dawnej słodowni, a także maszynownia i kotłownia z kominem. Te obiekty o niekwestionowanej wartości historycznej zostały przywrócone do stanu dawnej świetności, a nowopowstające budynki nawiązują do charakteru klimatu miejsca i zachowanej tam zabytkowej architektury.

Inwestor prezentuje także mieszkania pokazowe, zaprojektowane zgodnie z najnowszymi trendami. Lokatorzy wykorzystując lokalizację i popularny adres, w sąsiedztwie dworca i w pobliżu Rynku również prywatnie sięgnęli po pomoc znanych projektantów mody i wnętrz. Teraz część mieszkań stanowi nie lada gratkę.